Sağlık meslek grubu hem Türkiye’de hem de dünyada en çok tercih edilen mesleklerin başında geliyor. Bu noktada sağlık meslek çalışanları arasında ATT’ler yani Acil Tıp Teknisyenleri de yer alıyor. Birçok aday ATT meslek grubuna ilişkin olarak bu sağlık personellerinin ne kadar maaş aldığı, nasıl ATT olunduğu gibi konular merak edilmektedir. İşte merak edilen konulara ilişkin detaylar.

ATT Kimdir? Ne İş Yapar?

ATT’ler, diğer adı ile Acil Tıp Teknisyenleri, acil sağlık müdahalelerinin gerektiği yerde, hastalara ilk tıbbi müdahaleyi uygulayan kişilerdir. Genel itibari ile ambulanslarda, 112 Acil servislerinde görev yapmakta olup acil müdahalenin gerektiği yerlerde görev alabilmektedir.

ATT’ler, hastalara ilk tıbbi müdahaleyi uygulayan kişiler olmakla birlikte yaralanma durumlarında yarayı kapama, basit kanama kontrolü yapma, damar yolu açma, acil doğuma yardım etme, kırık ve çıkık durumlarında bölgenin sabit kalmasını sağlama, travmalarda yaralı kişileri sabit bir yerde tutarak nakle hazır hale getirme başta olmak üzere daha farklı birçok tıbbi görevi yerine getirmektedir.

Paramedik Kimdir? Ne İş yapar?

Bir paramedik, acil durum tıbbı alanında eğitim almış ve sertifikalandırılmış bir sağlık profesyonelidir. Paramedikler, acil durumları yanıtlamak, acil tıbbi müdahaleler sağlamak ve hasta bakımı yönetmek gibi görevlerle tanınırlar. Genellikle ambulans ekibinin bir parçası olarak çalışırlar, ancak bazen hastanelerde acil servislerde veya diğer sağlık kuruluşlarında da çalışabilirler.

Paramediklerin görevleri arasında ağır yaralanmaları veya hastalıkları değerlendirmek, temel yaşam desteği sağlamak, ilaç vermek, intravenöz hatlar açmak, yara bakımı yapmak, immobilizasyon ve taşıma teknikleri uygulamak gibi önemli müdahaleler bulunur. Acil durumlar sırasında hızlı ve etkili kararlar almak, hasta ve aile üyeleriyle iletişim kurmak da önemli beceriler arasındadır.

Paramediklik, genellikle yoğun bir eğitim ve staj programını içerir ve paramedikler genellikle ilgili sağlık kuruluşunun belirlediği standartlara ve gereksinimlere göre sertifikalandırılır. Bu nedenle, paramediklerin sağlık alanındaki temel bilgi ve becerilere sahip olmaları önemlidir, çünkü sık sık yaşamı tehdit eden durumlarla karşılaşabilirler ve hızlı ve etkili müdahale gerektirebilirler.

ATT Nasıl Olunur?

ATT olmak isteyen adayların izlemesi gereken birtakım adımlar bulunur. Bu adımlardan ilki üniversitelerin 2 yıllık acil tıp teknisyenliği yüksekokullarından ya da sayılı sayıdaki sağlık meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olmaktır. Adaylar mezun olduktan sonra özel ya da kamu sağlık kurumlarındagörev alabilmektedir. Bu noktada 112 acil servislerinde, özel poliklinikleri başta olmak üzere birçok sağlık istasyonunda görev alabilmektedir.

2024 Kamuda ( Sağlık Bakanlığı )  ATT  ve Paramedik Maaşları

2021 yılı itibari ile kamuda, kamu sağlık personeli olarak görev yapan ATT’ler enflasyon oranına maaş almaktadır. Buna göre 2024 yılı itibari ile ortalama olarak 48 bin 500 TL maaş almaktadırlar.

Özel Sektörde ATT Maaşları

2024 yılı içerisinde özel sektörde ATT olarak görev yapan personel ortalama olarak 21 bin 500 TL ile 32 bin 500 TL arasında maaş almakta olup yeni yılda bu tutarın artması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı Başvuruları Başladı!

Bakanlık 2024 yılı kapsamında KPSS 2024/5 ile 274 bin personel alımı yapacak ve bu kontenjanlar içerisinde 1940 kişilik kadro ATT ve Paramedik olarak ayrıldı. Detaylar aşağıdaki bağlantıda.

Sağlık Bakanlığı 2024 Yılı 1940 Paramedik ve ATT Alımı Taban Puanlar? Sağlık Bakanlığı 2024 Yılı 1940 Paramedik ve ATT Alımı Taban Puanlar?