İş Mülakatı Nedir Nasıl Hazırlanılır?

İş Mülakatı Nedir Nasıl Hazırlanılır?

Bir mülakata giderken heyecanlanmak normaldir. Yeni bir iş için ilk adımı atacağımız için genellikle heyecanlı oluruz. Ancak bu heyecanı kontrol altına alabilmek çok önemlidir. Mutlaka stres ve paniğimizi kontrol etmeliyiz. Peki bunu nasıl yapacağız? İş görüşmesi deneyiminin önemi burada ortaya çıkmaktadır. Kendinizi mümkün olduğunca görsel ve zihinsel olarak hazır tutmaya çalışmalısınız. Kendinizden emin olun ve paniğinizi bastırın bu sayede heyecanınızı da bastırmış olacaksınız. Aynı zamanda şunu da unutmayın mülakata aşırı hazırlanmak da stresinizi katlayacak ve sizi daha çok heyecanlandıracaktır.

Kişi için mülakat sırasında doğal olmak önemlidir. Bu sayede kendinizi daha kolay ifade edebilirsiniz. İş veren sizinle çalışırsa sizin iş yerine neler katabileceğinizi bilmek ister bunu heyecanlanmadan anlatmanızda fayda vardır. Bir miktar heyecanın olması iyidir ancak kontrol edilemeyen heyecan sizin zararınıza olacaktır. Eğer heyecan strese yol açarsa kişi sorunlu bir mülakat süreci yaşar. Mülakata giderken mutlaka o iş yerine uygun kıyafet seçmelisiniz. Mülakat öncesi firma hakkında ön çalışma yapmak da önemlidir. Kendinize güvenli bir görüntü sergilemek işçin mutlaka firmanın yaptığı işleri araştırarak gidin.

Aslında mülakatta zor soru diye bir şey yoktur. Bu anlamda cevabını bilmediğiniz her soru size zor gelecektir. Cevabını bilemediğimiz soru sorulduğunda ise net bir şekilde bilmiyorum demek gerekir. Biliyormuş gibi davranmaktansa bilmemek her zaman daha iyidir. Ama bilmek için de daha önce söylediğimiz gibi ön hazırlık yapmak gerekir. Sorulan zor bir soruda odak noktasını da değiştirmeye çalışabiliriz. Bu sayede de zorlukları daha kolay bir hale getirmek mümkündür.

YORUM EKLE