Her Yıl Uzman Erbaş Alımı Oluyor mu?

Geçtiğimiz günlerde Jandarma Genel Komutanlığı resmi internet sitesi duyurularında yer alan ek sınav ilanı ile Uzman Erbaş alımı bu yıl ikinci kez gündeme geldi. 2019/1 uzman erbaş temini ile ilgili ön başvurular 19 Mart - 4 Nisan tarihleri arasında alınmıştı. Sınava girmeye hak kazanan adaylar 6 Mayıs ile 31 Mayıs arasındaki tarihlerde sınavlara girmişti. Ancak Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan açıklama ile artan ihtiyaca yönelik olarak 2019 yılı içerisinde ek sınav yapılacağı duyuruldu.

Milli Savunma Bakanlığı personel temini faaliyetleri arasında yer alan; Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kara, Hava, Kuvvetleri tarafından Uzman erbaş alımları genellikle yılda bir kez yapılıyor. Zaman zaman, bu yıl olduğu gibi yıl içerisinde birden fazla alım da yapılabiliyor.

Ek Sınava Kimler Çağırılacak

2019/1 uzman erbaş alımlarına 19 Mart-4 Nisan tarihinde ön başvuru yapan adaylardan 40.000 tanesi sınavlara çağrılmıştı. Ancak sınavların ardından komutanlığın planları ve uzman erbaş ihtiyacının her geçen gün artması sebebiyle 19 Mart-4 Nisan arasında başvuru yapıp sınava çağırılmayan adayların tamamının sınavlara çağırılacağı belirtildi.

Sınava Çağırılacaklara Tavsiyeler

 Uzman erbaş alımlarına başvurup ek sınava çağırılacak olanların, bu mesleğin şartlarını, eğitim süresini ve görev yapılacak yerleri göz önünde bulundurmalarını tavsiye ederim. Kutsal bir vazife olan askerlik mesleğini icra ederken türlü zorluklarla karşılaşılacaktır. Bunun yanı sıra uzman erbaşların, pek çok yan haklarının ve çeşitli görev tazminatlarının olduğunu da belirtmek isterim.

Jandarma Genel Komutanlığı, yayımladığı ek ilanda, uzman erbaş eğitim birliklerinin kapasite durumu ve sınav alanlarının kapasitesi incelenerek sınav takvimini daha sonra yayınlayacağını belirtti. Adayların, mağdur olmamaları için Jandarma Genel Komutanlığı resmi internet sitesinde bulunan duyuruları sürekli takip etmeleri gerekiyor.

Çok fazla aşaması olan uzman erbaş alımlarında zaten eleme sınavları oldukça zorlu. Dolayısıyla ek sınav gibi bir imkânın sunulacağı belliyken, sınavdan haberdar olmamak yüzünden hak kaybına uğramak adaylar için fazla üzücü olabilir. Milyonlarca işsiz için bir umut olan uzman erbaş alımları, iyi değerlendirilmeli.

YORUM EKLE