Dışişleri Bakanlığı personel alımı için yeni ilan yayımladı. Bakanlık bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere Almanya'da bulunan Kassel Başkonsolosluğu bünyesine sözleşmeli olarak Türk Uyruklu adaylar içerisinden 1 kişilik kontenjan ile sekreter alımı gerçekleştirilecek. Sözleşmeli Sekreter alım ilanına başvuru için en az lise mezunu olmak ve 41 yaşından gün almamış olmak gibi temel nitelikler aranacak.

Başvurular Ne Zaman Nereden Yapılacak?

Dışişleri Bakanlığı Başkonsolosluğa personel alımı başvuru süreci 17 Aralık 2023 tarihi saat 10:00 itibari ile başlayacak olup en geç 3 Ocak 2023 tarihine kadar gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Başvuru yapacak adaylar istenene belgelerle birlikte Elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden başvuru alınacak.

Başvuru Ekranı: isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr

Kimler Başvuru Yapabilecek?

Öncelikle belirtmek gerekirse Adaylardan herhangi bi KPSS şartı aranmayacak. Genel olarak ise,

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak, Her türlü iklim şatlarında çalışmasına engel sağlık sorunu olmamak, Bilgisayar Kullanabilmek şartları aranacak.

Özel Olarak İse adaylardan;

  • Yapılacak sınav tarihi ile 41 yaşından büyük olmamak,
  • En az Lise mezunu veya dengi okul mezunu olmak,
  • Çok iyi derecede Türkçe ve Almanca biliyor olmak şartları aranacak.

ÖNEMLİ NOT: Sınav, Schützenstr. 29, 34125 Kassel/Almanya adresinde düzenlenecek olup, adayların pasaport, vize ve seyahat işlemleri tamamen kendi sorumluluklarında olacaktır.

Başvuru İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

1. Özgeçmiş (CV) (Adayın adresi, telefon numarası ve e-posta adresine de özgeçmişte yer verilmelidir.),

2. Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip adayların pasaport örneği ile işlem görmüş sayfaları (Kariyer Kapısı Platformu’na tek bir belge halinde yüklenmesi gerekmektedir.),

3. Nüfus cüzdanının (T.C. kimlik kartının) aslı veya onaylı sureti,

4. En son mezun olunan okuldan alınan diplomanın aslı veya onaylı sureti (yurt dışındaki okullardan mezun olan adayların lise veya üniversite diplomalarından birine ilişkin Eğitim Müşavirlikleri/Ataşelikleri, Milli Eğitim Bakanlığı ya da Yükseköğretim Kurulundan alacakları denklik belgelerini , Kariyer Kapısı Platformu üzerinden yapılan başvuru sırasında “Ek Dosya” bölümündeki “Denklik Gösterir Belge” alanına yüklemeleri gerekmektedir.),

5. Erkekler için askerlik kesin terhis belgesi veya askerlikle ilişiği olmadığına dair belge,

6. Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet renkli vesikalık fotoğraf,

Sözkonusu belgelerden e-Devlet sisteminden temin edilemeyenlerin aday tarafından Kariyer Kapısı Platformu’na yüklenmesi gerekmektedir.

BAŞVURU KILAVUZU