Ticaret Bakanlığı memur alımı başvurusu sona eriyor. Ticaret Bakanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 602 Gümrük Muhafaza Memuru ve Muayene Memuru alımı yapacak. Alımlar 657 sayılı devlet memurları kanununa göre 4/B fıkrasına göre sözleşmeli olarak yapılacak.

Aynı zamanda Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Memuru Alımı ve Muayene Memuru alımı için adaylara  Sözlü Sınav yapılacaktır. Peki kontenjan detayları nelerdir? Kimler başvuru yapabilecek? Başvurular Ne Zaman Yapılacak? tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Kontenjan Dağılımı nedir?

Ticaret Bakanlığı memur alımı Merkez ve Taşra teşkilatına yapılacak. Bu kapsamda,Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlükleri için toplamda 602 kişilik kadro ile

  • 499 (  450 Erkek ve 49 Kadın ) Sözleşmeli Gümrük Muhafaza Memuru Alımı yapılacak.
  • 103 Sözleşmeli Muayene Memuru Alımı yapacak.

Başvurular Sona Eriyor!

Ticaret Bakanlığı 602 memur alımı başvurusu ilanın yayımlanması ile birlikte başlamıştı. Bu kapsamda artık sona eriyor. Başvuru yapacak adayların merak ettiği konulardan biriside sonuçların ne zaman açıklanacağı oldu. İşin Olsa ekibi olarak ilgili ilan ve sonuçları hakkında detayları aktarıyoruz.

Başvuru Tarihleri: En geç 31 Ocak 2024

Nasıl Başvuru Yapılacak?

Henüz başvru yaomamış olan adaylar aşağıdaki bilgileri kullanarak başvurularını gerçekleştirebilecekler.

 Bu kapsamda adaylardan aranan şartlar ve başvuru bilgisini sizlerle paylaşıyoruz.

BAŞVURU EKRANI: https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-kariyer-kapisi-kamu-ise-alim

1. ADIM: Başvurularınısı öncelikle yukarıdaki bağlantıya giriş yaparak e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

2. ADIM: Sisteme Giriş yaptıktan sonra başvurularda Ekrandaki " Yeni Başvuru " butonuna tıklayınız.

3. ADIM: Sonraki adımlar " TİCARET BAKANLIĞI - SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM İLANI (GÜMRÜK MUHAFAZA MEMURU VE MUAYENE MEMURU) " ilanı üzerindeki " Başvur " tıklıyoruz.

4. ADIM: Karşımıza gelen ekran ilanı dikkatlice inceledikten sonra en latta bulunan "  Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum. " yazısına onaylayıp " Devam Et " Butonuna tıklıyoruz.

5. ADIM: Buradak adımda ALan seçimi yapıyoruz. Muhafaza memuru alımı veya Muayene memuru hangi kadroya başvuru yapacaksak onu seçip bir sonrai ve kişisel bilgier alanından başvurumuzu tamamlıyoruz.

BAŞVURU YAPACAK KADIN ERKEK DİĞER ADAYLAR BURADA SENDE KATIL TAKİP ET

İşin Olsa İnstagram >>>>> TAKİP İÇİN BURAYA

Başvuru Değerlendirmesi Nasıl Yapılacak?

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Memuru ve Muayene Memuru alımı için başvurular KPSS puanına göre alınmakta olup değerlendirmelerde KPSS puanı ile yapılacak.

1307 Kişi Sözlü Sınava Katılacak!

KPSS başarı sırasına göre atama yapılacak pozisyon sayısının Sözleşmeli Gümrük Muhafaza Memuru için 2 katı, Sözleşmeli Muayene Memuru için ise 3 katı kadar aday sözlü sınava çağırılacaktır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan birden fazla aday bulunması halinde bu adayların tamamı sözlü sınava çağrılacaktır

Başvuru İçin Adaylardan Hangi Şartlar Aranacak?

Sözleşmeli Gümrük Muhafaza Memuru alımı için adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak. Ayrıca, KPSS , Eğitim, Yaş ve Boy şartlarıda aranacaktır.

KPSS Şartı:

2022 Yılında ÖSYM tarafından yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından Lisans seviyesinde KPSSP3 puan türünden en az 70 puan almış olmak şartları aranacaktır.

Eğitim Şartı:

En az dört yıllık eğitim veren fakülte ve yüksekokulların hukuk, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, iktisat, ekonomi, kamu yönetimi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, işletme, maliye, ekonometri, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, istatistik, uluslararası ticaret ve lojistik, uluslararası ticaret ve işletmecilik, uluslararası ticaret ve finans, finans ve bankacılık, gümrük işletme ile muhasebe ve finans yönetimi bölümlerinden ya da bunlara denkliği/eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının yukarıda belirtilen bölümlerinden mezun olmak,

Gümrük Muhafaza Memuru Alımı Şartları: 

  • Giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz yaşını doldurmamış olmak (01.01.1994 ve daha sonra doğanlar başvurabilecektir.).
  • Erkeklerde en az 172 cm, kadınlarda ise en az 165 cm boyunda olmak.
  • Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel özürlü olmadığını, psikiyatrik bir hastalığı, kişilik bozukluğu, nörolojik rahatsızlığı, şaşılığı, körlüğü, gece körlüğü, renk körlüğü, işitme kaybı, topallık, kekemelik, kas veya iskelet sisteminde hareket kısıtlılığı ve benzeri engeller bulunmadığını belirten ve “Yurdun her yerinde görev yapabilir ve silah kullanabilir” ibareli sağlık kurulu raporu almak.

2024 Gümrük Muhafaza Memuru Maaşları Ne Kadar? Nasıl Olunur? 2024 Gümrük Muhafaza Memuru Maaşları Ne Kadar? Nasıl Olunur?

Muayene Memuru Alımı Şartları:

Giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak (01.01.1989 ve daha sonra doğanlar başvurabilecektir.).

2024 Muayene Memuru Maaşları Ne Kadar? Görevleri ve Şartları? 2024 Muayene Memuru Maaşları Ne Kadar? Görevleri ve Şartları?

İLANIN TAM METNİ