Polislik ve Sağlık: Ameliyat Olan Polis Olabilir mi?

Polis olmak isteyenlerin akıllarına en sık gelen sorulardan birisi de ameliyat olanların polis olup olamayacağıdır. Bu kapsamda ameliyat olanlar polis olabilir mi ve türevi konulara değinip bilinmesi gerekenleri aktarmak yararlı olacaktır.

Polislik ve Sağlık: Ameliyat Olan Polis Olabilir mi?

2012 yılında sağlık kontrolünde dikkat edileceklerle ilgili bir güncelleme yapıldı. Eskiden yani 2012 öncesinde ameliyat olan adayların ameliyat olduğu 5 metreden anlaşılabiliyorsa bu adayların mülakat sürecine devam edemeyeceği ifade edilirdi. 

Sağlık yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonrasında adayların biraz daha esnek şartlarla polis olmasının yolu açılmış oldu, ancak hemen rahatlamamak gerekiyor. Adaylar yine daha önceki gibi 5 metre uzaktan sağlık uzmanları tarafından kontrol ediliyor ve ameliyat olduklarının belli olup olmadığı, eşgallerinin tasvir edilip edilemeyeceği gibi hususlarda kontroller sağlanıyor.

Özellikle yüz, kol ve ellerde yani vücudun görünen bölgelerindeki ameliyat izleri polis olmaya engel olabiliyor. Fakat vücudun görünmeyen yerlerindeki ameliyat izlerinin daha esnek değerlendirildiğini de bilmek gerekiyor.

Sağlık yönetmeliğine göre:

  • Yüzde ve eşgal bölgesi olarak belirlenmiş olan eller ve kollarda kalıcı uygulamalar ve dövmeler, eşgal belirleyici lezyonlardır.
  • Yazlık polis üniforması giyildiği zaman vücudun açık kalan bölgelerindeki her türlü dövme ve benzeri kalıcı uygulamalar polisliğe ve öğrenciliğe engel teşkil etmektedir.

Burun eti aldırma, küçültme ya da düzeltme gibi ameliyatlar yapıldıysa fakat işlevle ilgili bir problem yoksa bu ameliyatlar polis olmaya engel değildir. Faça tarzı aletlerle kendine zarar verenler ve kollarında yara izleri olanlar polis olamaz. Dudak büyütme, küçültme, botoks, kaşlarla oynama tarzı estetik operasyonların eşyal yapısında bir aşırılık, gariplik ve iz yoksa polis olmaya engel değildir. 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 14:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali kesgin
Ali kesgin - 3 yıl Önce

Kafatası ameliyatı polislipe engelmi

Ege genc
Ege genc - 3 yıl Önce

Apandis ameliyatı oldum zorlayınca kramp giriyor polis olmama engel olurmu

Esmanur Bingöl
Esmanur Bingöl @Ege genc - 2 yıl Önce

Evet sorun oluyor çünki bir sürü mülakat var bunlara derece yapabilen için de koşmalisin ve bu cok zor

Fatih yarar
Fatih yarar - 3 yıl Önce

Sağ elimde ameliyat izi var dikiş izi avuç içinde sorun olurmu

esma
esma @Fatih yarar - 1 yıl Önce

sen de mi elinden ameliyat oldun ben de oldum ama ben istihbarata hazırlanıyorum giremeyeceğim gibi

Berkay
Berkay - 2 yıl Önce

Böbrek taşı ameliyatı olmuştum 15 sene önce her iki böbrek tarafında ameliyat izi var ama tişört giydiğimde belli olmuyor polis olmaya engelmidir?

polat songul
polat songul - 3 yıl Önce

Tisort giydigimde belli olmayan akciger ameliyati izi var engel olurmu

Ahmet
Ahmet - 2 yıl Önce

Trafik kazası sunucu bacağımdan ameliyat oldum deri nakli büyüklüğü 6 cm ile 8 cm arası koşmamda yürümemde sorun yok engel midir

Cemile
Cemile - 2 yıl Önce

Tişört giydigimde kollarımdaki ameliyat izleri belli oluyor şimdi polis olmama engel mi

Barış Alıç
Barış Alıç - 2 yıl Önce

doğduğumda sağ elimde 6 parmaklı doğmuşum 1 yaşlarında almışlar parmağı hala yara izi var sorun olur mu?