Polis Akademisi Başkanlığı Alımları için yeni ilan yayımladı. 4 Nisan 2024 tarihi ile gelmiş olan duyuruya göre 31. Dönem POMEM kapsamında Polis Memuru Alımı yapılacak. POMEM Alımları Lisans Mezunu Polis Alımı kapsamında gerçekleştirilecek. 

İşin Olsa ekibi olarak bu haberimizde sizlere 2024 yılı 31. Dönem POMEM kapsamında 7 bin 500 polis alımı ilanı hakkında detayları aktaracağız.

7500 Polis Alımı İçin İlan Yayımlandı!

2024 yılı 10 Bin Polis Alımı yapılması beklenirken 7500 kişilik kadro için ilan yayımlandı. Öte yandan 7500 Polis Alım Sadece Lisans mezunları içindir. Bu kapsamda ÇÖn Lisans mezunlarından 2500 Polis alımı yapılacak. Detaylar aşağıdaki bağlantıda;

31. Dönem POMEM Kontenjan Dağılı:

7500 Polis alımı Kadın ve Erkek adaylardan yapılacak olup alımlar;

 • 6000 Erkek Polis memuru,
 • 1500 Kadın Polis Memuru,

POMEM Başvuru Şartları Ne Olacak?

Polis olmak isteyen adayların bazı genel ve özel nitelikleri sağlıyor olmaları gerekmektedir. Bu kapsamda;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,
 • Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

KPSS Şartı Ne Olacak?

Lisans mezunu Polis Alımı yapılacak olup KPSS şartı olarak 2022 veya 2023 yılllarında yapılan KPSS den P3 puan türünden en az 60 puan almış olmak şartı aranacaktır.

Şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için KPSS Şartı olarak  KPSSP3 puan türünden en az 48 Taban puan almış olmak gereklidir.

Yaş Şartı Ne Olacak?

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1995 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak),

Boy Şartı Ne Olacak?

Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, BMİ (beden kitle endeksi), 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

POMEM Başvurusu Ne Zaman Yapılacak?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından gelmiş olan duyuruya göre 31. Dönem POMEM kapsamında 7 Bin 500 Polis Alımı başvurusu Nisan ayı içerisinde alınacak. Bu yönde başvurular sadece Polis Akademisi Başkanlığı üzerinden yapılacaktır.

Başvuru Tarihleri: 4 - 14 Nisan 2024

Başvuru Adresi: http://www.pa.edu.tr

Başvuru Değerlendirmesi Nasıl Yapılacak?

Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde yer alan Ön başvurusu alınan erkek ve kadın adaylar ayrı ayrı olmak üzere en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanır ve o dönem için alınacak erkek ve kadın öğrenci kontenjanının on katına kadar aday şahsen müracaatta bulunmak üzere çağrılır. 

İLANIN TAM METNİ AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIDA

75 Bin Aday Seçilecek! 31. Döne POMEM 7500 Bin Polis Alımı Sona Eriyor! 75 Bin Aday Seçilecek! 31. Döne POMEM 7500 Bin Polis Alımı Sona Eriyor!