2021 Gümrük Muhafaza Memuru Maaşları Ne Kadar? Nasıl Olunur?

2021 yılı zamlı Gümrük Muhafaza memuru nasıl olunur ? Gümrük Muhafaza memuru maaşları ne kadardır ? Çalışma koşulları nelerdir ? İşte detaylar.Muh

2021 Gümrük Muhafaza Memuru Maaşları Ne Kadar? Nasıl Olunur?

Son zamanlarda hızla popüler hale gelen bir diğer meslek grubu da gümrük muhafaza memurluğudur. Özellikle küreselleşme ile birlikte artan ticari ilişkiler, gümrük birliklerinin önemi arttırmış olup bu kapsamda gümrük muhafaza memurluğu da en çok merak edilen mesleklerden biri haline gelmiştir. Meslek grubuna artan ilgiyle de bu meslek nasıl icra edilir, gümrük muhafaza memuru nasıl olunur, çalışma şartları nelerdir ve maaşları ne kadar kadardır gibi birçok soru merak edilenler arasında girmiştir.

Gümrük Muhafaza Memuru Olmak

Gümrük muhafaza memurları, Ticaret Bakanlığına bağlı olarak görev yapan özel kolluk kuvvetleri olarak ifade edilmekte olup sınırlarda, liman ve havaalanlarında çalışmaktadırlar. Buralarda bagaj kontrolü, sınır kapılarında mazot ölçüm olmak üzere birçok görevleri bulunmaktadır.

Gümrük muhafaza memuru olmak için üniversitelerin hukuk, idari ve iktisadi bilimler, gümrük ve lojistik ve benzeri bölümlerinden en az 4 yıllık olanlarını bitirmeleri gerekmektedir. Daha sonra ilan açılması durumunda 30 yaşından gün almamış olmak, erkeklerde en az 172 cm, kadınlarda en az 165 cm boya sahip olmak be KPSS P3 puan türünden de en az 70 puan almış olmak şartlarını sağlamaları durumunda sınavlarda başarılı olanlar kadroya atanmaktadır.

2021 Yılı Muhafaza Memuru Alımı İlanı Yayımlandı!

Muhafaza Memuru aşımı için Ticaret Bakanlığı yeşil ıık yaktı. Beklenmedik bir şekilde ilan yayımlayan Ticaret Bakanlığı adaylara Bayram hediyesi vererek 2021 yılı Muhafaza Memuru alımı yapılacağını duyurdu. 25 farklı şehirde görevlendirmek üzere 750 kişilik boş kadro ile Muhafaza Memuru Alımı yapılacak. İlgili ilana göre:

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 06.06.1978 tarihli 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla belirlenen “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslara” göre çalıştırılmak üzere, açıktan atama suretiyle Uygulamalı (Fiziki Yeterlilik) ve Sözlü Sınav ile Sözleşmeli Muhafaza Memuru alınacaktır.

Açıklamasında bulunan Ticaret Bakanlığı kadro dağılımını şöyle tanımladı.

İLANA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Çalışma Şartları

Türkiye’nin sınır bölgelerinde görev yapan gümrük muhafaza memurları, iş yoğunluğuna bağlı olarak 12’ye 12, 12’ye 24 ya da 24’e 24 saat çalışmaktadır. Genel itibari ile Gürbulak, Çeşme, Sarp ve diğer sınır ve gümrük kapılarında görevlendirilmektedir. Burada sınıra giriş yapanları kontrol etmekle yükümlü olan memurlar, nöbet usulü çalışmaktadırlar.

2021 Gümrük Muhafaza Memuru Maaşları

Kamuda görev yapan ve Ticaret Bakanlığına bağlı olarak çalışan gümrük muhafaza memurlarının aylık maaşları 5600 TL ile 9000 TL arasında değişmektedir. Buna ek olarak aylık yolluk ücreti ise bin TL ile 2 bin TL arasında, ek500 isimli bir ek gelir ve tayin bedeli gibi ek ödemeler de yapılmaktadır.

En Düşük Muhafaza Memuru Maaşı: 5600 TL

Ortalama Muhafaza Memuru Maaşı: 5800 TL

En Yüksek Muhafaza Memuru Maaşı: 9000 TL

Temmuz Zammı Sonrası Muhafaza Memuru Maaşı: Temmuz zammından sonra ise 6000 TL ile 10000 TL arasında maaş değişkenliği olacağı ön görülmektedir.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2021, 09:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet61
Mehmet61 - 1 yıl Önce

Hayalim bu mesleği olmak

Mehmet61
Mehmet61 - 1 yıl Önce

Maalesef olamıyorum arkadaşlar, netlerim beklediğim gibi değil.

SIRADAKİ HABER