Serviste garsona yardımcı olur. Servis komisi ve mutfak komisi olarak iki çeşit komi bulunur. Servis komisinde bulunan komiler genellikle masayı toplar çok yoğunluk olan durumlarda garsonun görevlerini üstlenebilirler.Mutfak kısmında çalışan komiler ise yemeğe hazırlık aşamalarında çalışırlar.

Komilerin görevlerinin bir kısmı, çalıştıkları yere göre değişir.Mutfak komileri, yemeğin yapılışı sırasında aşçılara yardımcı olur. Mutfak komilerinin başlıca görevleri şunlardır ;

  • Sebze, meyve,kırmızı et ve balıklarla ilgili istenen kesme ya da parçalama gibi işlemleri yapmak .
  • Fırın ya da ocak üstünde yer alan pişirme gereçlerinin istenen sıcaklığa gelmesini sağlamak.
  • Mutfağın temizlik ve hijyen kurallarına uygun olmasını sağlamak .

Servis kısmında çalışan komilerin görevleri ise şöyle sıralanır;

  • Garsonların sunulacak ürünleri almasına yardım etmek.
  • Siparişlerin takibini yapmak ve garsonları bilgilendirmek.
  • Kirli tabak, çatal ya da bıçakları toplamak.

Komi olmak adına iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki sürekli olarak ele alınan usta-çırak ilişkisi arasında konuyu en iyi şekilde anlamaktan geçer. Aynı zamanda iki yıl ya da dört yıllık turizm otelcilik bölümlerinden mezun olunabilir. İnsanlarla iletişimi güçlü, diksiyonu düzgün ve dış görünüşüne dikkat eden kişiler tarafından seçilir. Komiliğin bir üstü ise garsonluktur. Kademe kademe yükselirler.

Komi Maaşları Ne Kadar?

"Komi maaşları" terimi genellikle otel, restoran veya kafelerde çalışan komilerin aldığı maaşı ifade eder. Komi, müşteri hizmeti, masa düzeni, sipariş servisi ve genel olarak müşteri deneyimini geliştirmekle sorumlu olan bir meslek grubudur. Komi maaşları, çalıştıkları işyeri, deneyimleri, konumları ve işveren politikalarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Bildiğiniz kadarıyla, ortalama komi maaşının 17.000 TL olduğunu belirtmişsiniz. Ancak bu rakam genel bir ifade olduğu için, kesin maaşlar bireyin deneyimine, işyerinin büyüklüğüne ve lokasyonuna bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Ayrıca, çalıştıkları işletmelerin sektörü ve işletmenin finansal durumu da maaşları etkileyebilir.

Maaşlar, genellikle çalışanın beceri düzeyi, iş deneyimi, eğitim seviyesi ve işverenin bütçe politikalarına göre belirlenir. Belirli bir sektördeki güncel maaş bilgilerini yerel iş piyasası analizleri ve endüstri raporları aracılığıyla daha ayrıntılı bir şekilde öğrenmek mümkündür.