Ülkemizde işsiz birçok vatandaş bulunmakta olup bu vatandaşların büyük bir kısmı ev hanımı, çalışmaya fırsat bulamayan kişilerden oluşmaktadır. Bu noktada ev ekonomisine destek sağlamak veya gelir elde etmek isteyen ve fiziki olarak iş yerinden bağımsız bunu yapmak isteyenler için freelance yani home ofis ya da serbest iş olanakları ile bu mümkün kılınmaktadır. Buna göre freelance çalışmak isteyenler detaylar şu şekildedir.

Freelance Çalışanlar Emekli Olabilir Mi?

Serbest mesleklerde çalışan vatandaşlar için iki farklı sigorta sözkonusu olmakla birlikte bunlardan ilki kendi adına şirketleri bulunanlar vergi mükellefi olan bağımsız çalışanlar için sunulan emeklilik olup bir diğeri ise BAĞ-KUR’lu olup sigortalı şekilde çalışarak emekli olmaktadır.

En Az 2 Bin Kazanabiliyorlar

Serbest birçok meslek dahilinde çalışanlara ödenen tutarlar çoğu zamanda aylık 2 bin TL ve civarında olabilmekte olup İngilizce çeviri, günlük karşılama hostesliği gibi oldukça geniş meslek gruplarında ücretler daha fazla da olabilmektedir.

Evden Çalışma Olanağı

Birçok kişi için serbest çalışmanın cazip geldiği noktalarda biri de evden çalışma olanağıdır. Buna göre internet reklamcılığından video ve animasyon prodüksiyonuna, web tasarımından web yazılımına, metin yazarlığından seslendirme ve dublaja, grafik ve tasarım hizmetlerinden organizasyon ve planlamaya göre farklı meslekler evde icra edilebilmektedir.