Ticaret Bakanlığı Memur alımı için geçtiğimiz günlerde yayımladığı ilana göre 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 4/B kapsamında sözleşmeli olarak sözlü ve uygulamalı sınav ile 2500 Memur Alımı yapılacak. Başvuru süreci için süreç başlıyor. Elektronik ortamda başvuru alınacak olup nasıl başvuru yapılır ve detayları nelerdir? İşin Olsa ekibi olarak ilanın tüm detaylarını aktaracağız.

Ticaret Bakanlığı Başvuru Ekranı Açılıyor!

Bakanlık Ön Lisans ve Lisans mezunu memur alacak. Bu yönde 16 Kasım 2022 tarihi ile yayımlanmış olan ilana göre Başvurular Pazartesi itibari ile başlayacak. Başvuru için adaylara 9 günlük süre verilecek olup başvurular sadece İnternet'ten yapılacak.

Buna göre Başvuru ekranı 21 Kasım 2022 tarihi saat 09:00 itibari ile açılacak olup en geç 30 Kasım 2022 Saat 17:00 a kadar devam edecektir. Başvurular sadece İnternet'ten gerçekleştirilecek olup başvuru ekranı açıldığında ekranı ve Başvuru adımları ile birlikte İşin Olsa ekibi olarak sizlerle paylaşacağız. 

Başvuru ekranından haberdar olmak için İşin Olsa Mobil Uygulamasını indirebilir ve bizleri Sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

İşin Olsa İnstagram >>>>> BURAYA

2500 Memur Alımı Kontenjanları Nedir?

Bakanlık bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere,

  • 200 Muayene Memuru ( Lisans Mezunu ),
  • 1300 Gümrük Muhafaza Memuru ( Lisans Mezunu ),
  • 1000 Büro Personeli ( Ön Lisans Mezunu ),

Başvuru Ve Atama Değerlendirmesi Nasıl Yapılacak?

Sözlü Sınav ile Sözleşmeli Muayene Memuru,

Uygulamalı (Fiziki Yeterlilik) ve Sözlü Sınav ile Sözleşmeli Gümrük Muhafaza Memuru,

KPSS puan sıralaması esas alınmak suretiyle Sözleşmeli Büro Personeli alınacaktır.

Başvuru İçin Adaylardan Hangi Şartlar Aranacak?

Adayların başvuru yapabilmeleri için Genel olarak 657 sayılı devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak. Bu kapsamda " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak" gibi şartlar aranacaktır.

Ayrıca Özel olarak adaylardan, 2022 yılında yapılan KPSS'den Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden en az 70 puan almış olmak, En az Dört yıllık ve İki yıllık eğitim veren üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmuş olmak ve belirtilen yaş şartlarını sağlıyor olmak gereklidir.

Pozisyonuna göre özel niteliklere ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilir ve pozisyonuna göre maaşlara da ulaşabilirsiniz.

Ticaret Bakanlığı 200 Muayene Memuru Alımı İlanı 2022

Ticaret Bakanlığı 1300 Gümrük Muhafaza Memuru Alımı İlanı 2022

Ticaret Bakanlığı 1000 Büro Personeli Alımı - 8400 TL Maaş ve Ön Lisans

Başvuru Yapacaklar Bunları Bilmeli!

Yerleştirmesi yapılan ve sözlü sınavda başarılı olup atanmaya hak kazanan adayların görev yerleri Bakanlığımız Merkez Birimleri ve Taşra Teşkilatının bulunduğu iller arasından elektronik kura çekim işlemi ile belirlenecektir.

Yerleştirmesi yapılan ve sözlü sınavı kazanan adaylardan başvuru belgelerinde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin sınav ve yerleştirmeleri geçersiz sayılacak ve atamaları yapılmayacak; atamaları yapılmış ise iptal edilecek, bu kişiler bundan sonra açılacak olan sınavlara katılamayacak ve haklarında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Bu şekilde Bakanlığı yanıltanlar kamu görevlisi ise, ayrıca durumları çalıştıkları kurumlara da bildirilecektir.

Adaylar uygulamalı (fiziki yeterlilik) ve sözlü sınava “fotoğraflı ve onaylı bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb.)” ile girebileceklerdir.

Bakanlığımız internet sitesinde duyurulan hususlar tebliğ mahiyetinde olacağından, ilgililere ayrıca yazılı tebligat yapılmayacaktır.