Özel güvenlik görevlisi 87. dönem sınavı ne zaman yapılacak?

Kamu kurumlarında ya da özel firmalarda özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adayların başvuru şartlardan bir tanesi de 5188 sayılı kanunda belirtilen şartlarda temel eğitimlerini alarak eğitim sonucunda yapılacak olan sınavdan başarılı olmaları gerekmektedir. Adaylara yapılacak olan yazılı test sınavının başarılı olması bu mesleği yapmak için gerekli olan şartlar arasında aranıyor. 2020 ÖGG sınav takvimi dünya genelinde ilan edilen pandemi nedeniyle İçişleri Bakanlığı ölçme ve seçme sınavlarının planlamasındaki değişiklik nedeniyle tarihlerde de güncelleştirme yapılmıştı.

SINAV TAKVİMİ;

İçişleri Bakanlığı Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı 2020 yılı sınav takvimine göre 2020 yılında silahlı yada silahlsız ÖGG adaylarına yönelik olarak yapılacak sınav tarihleri belli oldu.

Özel Güvenlik 87. temel eğitim ve 63. yenileme eğitimleri özel kurslar tarafından 26 Mart 2020 tarihinde tamamlandı. Adaylara tarafından yapılacak sınava girişi 21 Haziran 2020 tarihinde yapılacak. Yeni eğitim alarak ÖGG kimlik sertifikasına sahip olmak isteyen adaylar için temel eğitim 10 Temmuz 2020 tarihinde tamamlanacak sınava yönelik 87. dönem silahlı ya da Silahsız özel güvenlik alımı eğitim sınavı 16 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak. 87 dönem sınavı 11 Ekim 2020 90 temel eğitim sınavı ise 13 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilecek. B sınıfı ateşleyici yeterlilik belgesi sınavına katılacak adayların 4 Ekim 2020, A sınıfı ateşleyici belgesi 6 Eylül’de yapılacak. Silah tamir yeri açma adaylarının 12 Temmuz, görev köpeği ve idareci sınavı 1 Eylül havalimanlarının kargo bölümünde görev yapmak isteyen patlayıcı tespit görev köpeği ile idarecilere yönelik olarak gerçekleştirilecek olan sınav tarihi 6 Ekim tarihinde sınav merkezlerinde yapılacak.

KAMUDA KORUMA GÜVENLİK KIYAFETİ TEP TİP OLACAK;

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan yönergeye göre kamuda koruma ve güvenlik görevlileri tep tipi üniformaya geçiş yaptılar. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Özel Güvenlik Görevlilerine Ait Üniformalara İlişkin Yönergesini imzalnadığı açıklandı. yazlık ile kışlık kıyafetler tek tip olacak. göğüs kısmında Türk bayrağı arka kısımında özel güvenlik ibaresi yazılı olacak.

Editör: TE Bilisim