Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO) sınavlarında usulsüzlük yapıldığı iddialarıyla ilgili önemli bir operasyon gerçekleştirdi. 28 Mayıs 2024 tarihinde Ankara merkezli olarak 6 ilde eş zamanlı yürütülen operasyonlarda, sınav sorularını ele geçirerek polis olan ve soruların dağıtımına aracılık eden 8 şüpheli gözaltına alındı.

FETÖ/PDY Üyelerinin Sınav Sorularına Erişimi Tespit Edildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturmalar kapsamında, FETÖ/PDY üyelerinin yazılı sınav öncesinde sınav sorularına erişerek örgüt mensuplarına dağıttıkları belirlendi. Bu tespit üzerine, sınav sorularını alarak polis olan ve bu sürece aracılık eden şüphelilere yönelik geniş çaplı bir operasyon düzenlendi.

Gözaltı İşlemleri Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Tarafından Yürütülüyor

Gözaltı kararının açıklanmasının ardından, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin yakalanması ve Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmesi için operasyonlara hız verdi. Şüphelilerin ifadeleri alınarak, olayın detaylarına ilişkin soruşturma derinleştirilecek.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Açıklaması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

"Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturmalar kapsamında verilen talimatlara istinaden; Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO) Sınavlarında, FETÖ/PDY üyeleri tarafından yazılı sınav öncesinde sınav sorularına erişilerek örgüt mensuplarına dağıtıldığının tespiti üzerine, sınav sorularını alarak polis olan ve soruların dağıtılmasına aracılık eden toplam 8 şüphelinin, Ankara merkezli 6 ilde, 28.05.2024 tarihinden itibaren eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına karar verilmiştir. Şüphelilerin yakalanmasına ve Cumhuriyet Başsavcılığımıza sevklerine yönelik işlemlere, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince devam edilmektedir."

Sınav Usulsüzlüklerine Karşı Kararlı Mücadele

PMYO sınavlarında yapılan usulsüzlüklerin ortaya çıkarılması ve sorumluların adalete teslim edilmesi, sınavların güvenilirliğini sağlamak adına büyük önem taşıyor. Bu tür operasyonlar, adaletin sağlanması ve kamuoyunun güveninin yeniden kazanılması açısından kritik bir rol oynuyor.