Veteriner Maaşları 2016

Hayvan sever bir toplum olmamıza karşın hayvanların sağlığı için de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince. Evcil hayvanlar, yabani hayvanlar etinden sütünden faydalandığımız büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sağlıklarıyla ilgili denetimi yapan kişilere veteriner denmektedir.

Veteriner Maaşları 2016
Hayvansever bir toplum olmamıza karşın hayvanların sağlığı için de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince. Evcil hayvanlar, yabani hayvanlar etinden sütünden faydalandığımız büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sağlıklarıyla ilgili denetimi yapan kişilere veteriner denmektedir. hayvanlarımızın beslenmelerinin sağlıklı olup olmadıkları yaşadıkları koşulların süt verimlerini etkileyip etkilemeyeceğine kadar tüm denetimleri yapmakla sorumludurlar.

Özel sektörde çalışabildikleri gibi kamu sektöründe de çalışan veterinerlerimiz de vardır. kamu sektöründen çok özel sektörde kendi işyerlerini açıp veterinerlik hizmetini sürdürenlerin sayısı oldukça fazladır. Özel sektörde çalışan bazı veterinerlerin kamu sektöründe çalışan veterinerden fazla maaş aldıkları da vardır. Bu sebepten kamu da veteriner sayısı oldukça azdır. Çoğu veteriner mezun olduktan sonra devlet dairesinde çalışmak yerine kendi işyerlerini açarak daha fazla ücretler kazanmaya çalışmaktadırlar. Veteriner maaşları 2016 yılı için nedir diye soracak olursanız , özel sektörde çalışan bir veteriner aylık olarak 5.000-10.000 TL arasında bir rakamla kazancını sağlamaktadır. Kamu sektöründe çalışan bir veterinerin aylık ücreti 3080 tl dir. Kamu sektöründe çalışan veteriner sayısının az olması devlet kadrosuna girmek için yapılan KPSS sınavının puanlarını da etkilemiştir. kamuda çalışmak isteyen veteriner azlığından dolayı taban puanlar veterinerlik için oldukça düşüktür.Lisans ataması olarak 65-70 puanları arasında alan veteriner mezunları kamuya çok rahat atanabilirler. Kamu da çalışan diğer personeller gibi devlet memurlarına tanına haklardan faydalanmaktadırlar. Emeklilik koşulları ek ücretler den yararlanmaktadırlar. Fakat kazandıkları aylık ücret özel sektörün aylık ücretinden az olduğundan dolayı çoğu veteriner mezunu risk alarak kendi iş yerlerini kurmuşlardır. Açacağınız iş yerinin yeri de alacağınız ücreti etkilemektedir. Veteriner hizmetinden rahat faydalanılabilecek bir yerde iş açıp çevrede hayvanseverlerin ilgisini hoşgörüsünü kazanıp sevilirseniz daha fazla iş almanız mümkün olur ve daha fazla kazanç elde etmiş olursunuz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
furkan
furkan - 5 yıl Önce

Ozel sektöre ornek verebilir misiniz????

ömer faruk durmaz
ömer faruk durmaz @furkan - 4 yıl Önce

et tesisleri çiftlikler

nevzat
nevzat - 4 yıl Önce

kamuda veteriner ile uzman veteriner maaş farkı ne kadar ?

baran
baran - 4 yıl Önce

Veterinerler çok güzel bir meslek veterinerler sayesinde hayvanlar sağlıklı yaşıyor yaşasın hayvanlar ve veterinerler

ali
ali @baran - 4 yıl Önce

maşı 2121212 bin

Melek:
Melek: - 4 yıl Önce

Ben büyüyünce veteriner olmak istiyorum.Ama hangi sektör de çalışacağımı bilmiyorum.Hayvanları da çok seviyorum.Sizce hangi sektör de çalışmalıyım.Bir fikir verir misiniz?(BEKLİYORUM)

hasan
hasan - 4 yıl Önce

elim uzun çok para verirler mi

Pedram
Pedram - 4 yıl Önce

Gunluk kaç Yıllık kaç ozel sektorde

Pedram
Pedram - 4 yıl Önce

Gunluk kaç Yıllık kaç ozel sektorde

Fatma
Fatma - 3 yıl Önce

Ben veteriner olmak istiyorum üniversiteye veteriner olmak için kaç lira verilir