Vergi Müfettişi Maaşları 2016

Maliye bakanlığına bağlı olarak çalışan vergi müfettişleri vergileri inceleyip analiz yapmak, vergide yapılacak kaçak durumlarda bunları tespit etmek soruşturmak ve gerektiğinde denetleyip ceza uygulamak gibi görevlere sahip kişilerdir. vergi müfettişleri kamu ya bağlı olarak çalışan kişilerdir.

Vergi Müfettişi Maaşları 2016
Maliye bakanlığına bağlı olarak çalışan vergi müfettişleri vergileri inceleyip analiz yapmak, vergide yapılacak kaçak durumlarda bunları tesbit etmek soruşturmak ve gerektiğinde denetleyip ceza uygulamak gibi görevlere sahip kişilerdir. vergi müfettişleri kamu ya bağlı olarak çalışan kişilerdir. Bu sebepten dolayı diğer kamu çalışanalrı gibi 657 sayılı devlet memuru kadrosunda sayılırlar ve 657 sayılı bu kanunun kamu çalışanlara sağladığı haklardan faydalanmaktadırlar.

Vergi müfettişlerinin çalışma alanları oldukça genişdir. çeşitli firmaların vergi işlemlerini inceleyebildiklei gibi varsa eksiklikleri giderilmesi için çalışmalar da yaparlar. ayrıca günümüzde ne yazıkk çokca rastladığımız vergi kaçakcılığına karşı vergi müfettişlerimiz ayrıca bir uyarı niteliğindedir. önceden denetleyi herhang bir açık tesbit eden müfettiş firmayı uyarır ve gerekli tedbirleri almasını söyler. bu tedbirleri almayıp vergi de usulsüzlük yapan şirketler hakkında da gerekli işlemleri yaparlar . Bu tür bir açıktan dolayı müfettişler ceza kesme yetkisine sahiptirler.gelir idaresi başkanlıklarıyla işbirliği sağlarlar.vergileri incelerken vergi usul kanunu ve diğer gelir kanunları esas alınır. kanunlara uygun hareket ederek çalışan vergi müfettişleri denetlemeler yapmakla kalmayıp faaliyetler yaparak risk alanlarını oluşturular. Vergi müfettişi maaşları 2016 yılında 3685- 5079 TL olarak belirlenmiştir.657 sayılı devlet memurları kanuna bağlı olduklarından yılda iki sefer maaşlarında zam almaktadırlar. Ayrıca vergi müfettişi evli ise ve eşi çalışmıyor ise devlet memurlarının da almış oldukları eş durumundan dolayı ek ücret alırlar.ayrıca aile yardımından da faydalanmaktadırlar. Vergi müfettişinin çocukları için de maaşlarına ek olarak bir ödeme alırlar. Çocuklarının öğrenim durumlarına göre bu tutar da değişiklikler meydana gelmektedir. Bu sayede öğrenim hayatına atılacak öğrenciler için devletten ek gelir elde eden vergi müfettişleri, yüksek maaşlarının yanı sıra ek gelir elde ediyormuş gibi kazanç elde etmektedirler.

YORUM EKLE