Tarım İşçisi Maaşları 2016

Tarım işçiliği , işsizliğin arttığı şu yıllarda iş beyanlarının yoğunlaştığı bir dal haline gelmiştir. Alanının günden güne artması sebebiyle yeni iş güçlerine ihtiyacı olan tarım işçiliği iş bekleyen birçok işsiz vatandaşımıza umut ışığı olmuştur.

Tarım İşçisi Maaşları 2016
Tarım işçiliği , işsizliğin arttığı şu yıllarda iş beyanlarının yoğunlaştığı bir dal haline gelmiştir. Alanının günden güne artması sebebiyle yeni iş güçlerine ihtiyacı olan tarım işçiliği iş bekleyen birçok işsiz vatandaşımıza umut ışığı olmuştur. Aranan şartlar içerisinde okul, kariyer şartlarına gerek duyulmaması, bedenen iş şartlarına göre bir engelin bulunmaması, yoğun ve ağır iş gücü gerektiren işler için dayanıklı olabilen her vatandaş tarım işçiliği için başvurabilir.

Günlük çalışma ücretine tabii tutulan bir meslek dalıdır. Tarım işçilerinin uzun zamandır bekledikleri zam haberi nihayet yetkililerden geldi. Birçok işveren , yetkililer günlük taban ücretlerde artış olacağını işçilerine bildirdi. Tarım işçisi maaşları 2016 yılında günlüğü bayan işçiler için 46 tl, erkek işçiler için ise 52 tl olarak açıklanmıştır. Artışlardaki bu farklılık kadın işçiler arasında tepkiye yol açmıştır. Aynı işlerde aynı saat ve emek ile çalışan bayanlar erkeklerden az tutarda günlük ücret almalarına karşın yetkililere bu duruma bir çözüm bulmaları için taleplerde bulunmuşlardır. Tarım işçileri günlük olarak çalışabildikleri gibi sürekli olarak çalışan işçileri de vardır. Geçimini sürekli olarak tarım işçisi olarak sağlayan işçilerin sayıları da oldukça fazladır. Yapılan zamlarda sürekli işçiler için de gerekli artışlar yapılmıştır. Uygulanacak bu zam oranlarından sonra sürekli çalışan bir tarım işçisi maaş olarak aylık 1532 tl alması kararlaştırılmıştır. yapılan bu artışlar zam bekleyen işçilerin bir neviii yüzlerini güldürmüştür.Tarım işçiliği, yoğun iş zamanı, emeği, gerekli olan iş gücü ve gösterilen sabır da göz önünde bulundurulduğunda yetersiz bir maaş almalarına karşın işsizliğin hat safhada olduğu ülkemizde iş arayanlar için bir umut kapısı olmuştur. İş bekleyen birçok vatandaşımız günlük çalışma programlarına katılarak farklı günlerde başka meslek dallarıyla da çalışmalar yapabilmektedir. Özellikle işsizliğin arttığı son yıllarda tarım işçisi sayıları da günden güne artış göstermiştir.

YORUM EKLE