Psikolog Maaşları 2016

Çağımızın en büyük problemleri arasında yer alan sağlık sorunları, birçok alanda yayılmış ve yeni ya da keşfedilmeyi bekleyen birçok vaka da bulunmaktadır. Sizde bu mesleği seçecekseniz ne kadar maaş aldıklarını bu yazımızda inceleyebilirsiniz.

Psikolog Maaşları 2016
Çağımızın en büyük problemleri arasında yer alan sağlık sorunları, birçok alanda yayılmış ve yeni ya da keşfedilmeyi bekleyen birçok vaka da bulunmaktadır. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar ve kullanılan ilaçların türlerine bakıldığı zaman insanların neredeyse yüzde yirmilik kısmı antidepresan adı verilen psikolojik ilaçlar kullanmaktadır. Bu ilaçların büyük bir çoğunluğu ise huzursuzluk vakalarına yönelik kullanılmaktadır.

Bu tarz sorunlarla karşılan kişilerin başvurması gereken tek kişi doktorlardır. Hastanelerde görev yapmakta olan psikiyatri uzmanları ya da psikologlar, bu konuda bizlere yardımcı olabilecek en kıdemli kişilerdir. Öncelikli olarak ilk defa başvuru yapacak kişilerin psikologlara başvurması gerekmektedir. Şikayetlerini anlatan hastaları ile konuşarak iletişime geçen psikologlar onların sorunlarını tespit etmek ve çözüm üretmekle sorumludurlar. Psikologların aldıkları eğitimlere baktığımızda büyük bir eğitim ile birlikte bilinç altı uzmanı sayılabilecek kişilerin başında psikologlar gelmektedir. Kişilerin huzursuzluk hallerinin yanı sıra onlara hayata yönelik danışmanlık da yapan psikologlar olası bir çözüm üretememeleri halinde de vakaları psikiyatri servislerine iletmektedirler. Çağımızın en büyük problemleri arasında gösterilen psikolojik sorunlar birçok vatandaşımızın zor anlar yaşamasına hatta intiharlara kadar giden bir bunalım haline neden olmaktadır. Sorunların geneline bakıldığında geçmişten gelen ya da ekonomik imkansızlıkların neden olduğunu sorunları görebiliriz. Psikologların çalışma alanları ise oldukça çeşitlidir. Çalışma alanlarının başında hastaneler gelen psikologlar bunun haricinde kendilerine ait ofislerde de çalışmaktadırlar. Psikolog maaşlarına bakacak olursak diğer tüm meslekler gibi çalışılan kurumlara göre farklı ücretler alınmaktadır. Kamu kurumlarında ilk göreve başlamış olan psikologların aldıkları ücretler 2 bin liradan başlamaktadır. Bunun beraberinde kendi ofisinde ya da diğer özel hastanelerde çalışan psikologlar daha iyi ücretler almaktadırlar. 10 bin lira ile 20 bin liraya kadar çıkan psikolog ücretlerini de görmemiz mümkündür.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2017, 23:19
YORUM EKLE