Gümrük Müşaviri Maaşları 2016

Gümrükler, her ülke için oldukça önemlidir. Ülkeye girişi veya da çıkışı yapılacak olan ürünlerin tespiti ve kontrolünün yapıldığı gümrükler, ülkemiz için biraz daha fazla önemlidir.

Gümrük Müşaviri Maaşları 2016
Gümrükler, her ülke için oldukça önemlidir. Ülkeye girişi veya da çıkışı yapılacak olan ürünlerin tespiti ve kontrolünün yapıldığı gümrükler, ülkemiz için biraz daha fazla önemlidir. Çünkü gerek limanlarımız üzerinden gerekse gümrüklerimizden gün içerisinde milyonlarca ürün diğer ülkelerden bizim sınırlarımız içerisine girmektedir. Bu ürünlerin tespitinde görev alan binlerce gümrük çalışanımız da pür dikkat bu ürünlerin tespiti için çabalamaktadır.

Gümrüklerimizde çalışan kişiler, kamu adına çalışan memurlardan oluşmaktadır. Gümrüklerimizde rol alan çalışanlardan belki de en tecrübelisi ve en kıdemlisi de gümrük müşavirleridir. İyi bir eğitim alan ve kendini de oldukça geliştiren bu kişiler, hem gümrüklerde yönetici rolü üstlenmekte hem de imza yetkisine sahip kişilerdir. Bu kişilerin ise işe girebilmeleri için öncelikle alt kademelerde işe başlamaları gerekmektedir. Gümrüklerde çalışacak olan kişiler her şeyden önce kamu kurumlarına personel alımları için zorunlu tutulan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmiş olmaları gerekmektedir. Bunun ardından geçerli bir puan alan adaylar devletimizin açtığı memur kadrolarına başvurarak iş başvurularını gerçekleştirecekler. 2016 yılında yapılacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavı yaklaştıkça adaylar hangi meslek dalına yönelik tercih yapmaları gerektiği konusunda araştırmalara başlamış durumdadır. Bu araştırmalar sonucunda en çok tercih edilecek bölümlerden olan gümrüklerimiz de yeni adaylara bu seneki kontenjanda yer verecek. Bahsettiğimiz gümrük müşaviri maaşları 2016 yılında son zamlar ile beraber artış da göstermiş durumdadır. Son zamlarla beraber gümrük müşavirlerinin aldıkları ücretin alt sınırı 2 bin 500 lira olarak karşımıza çıkıyor. Görevde çalışmaya devam eden ve kadro derecesi artan adaylar ya da çalıştığı gümrüklerin işlerlik durumuna göre aldıkları ücret 4 bin 500 liralara kadar çıkmaktadır. Kamu kurumlarında çalışan bu adayların görevleri ise genellikle masa başında gerçekleşmektedir.

YORUM EKLE