Emniyet Bekçi Maaşları ile İlgili Açıklama Yaptı! Maaşlar Ne Oldu?

EGM gündemde yer alan Bekçi maaşları ile ilgili açıklamalarda bulundu.Mahalle ve çarşı bekçilerinin 2020 yılı maaşları hakkındaki açıklamaları haberimizden öğrenebilirsiniz.

Emniyet Bekçi Maaşları ile İlgili Açıklama Yaptı! Maaşlar Ne Oldu?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sosyal medya üzerinden bir açıklama yapıldı. Buna göre EGM’nin yaptığı açıklama doğrultusunda bekçi maaşlarına yönelik iddialara açıklık da getirilmiş oldu. EGM gerçekleştirdiği açıklamada göreve yeni başlayan lise mezunu bir bekçinin 4 bin 527 TL ücret aldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada ayrıca "Medyada yer alan maaş hesaplamalarında çarşı ve mahalle bekçileri ve polisler için evli ve iki çocuğu olan personel maaşlarının, diğer meslek gruplarında ise bekar olan personel maaşlarının esas alındığı anlaşılmaktadır. Ayrıca, değişik meslek gruplarına ödenen birtakım ek ödemelerin maaş hesaplamalarına dahil edilmediği görülmektedir." denildi.

EGM Tartışmalara Açıklık Getirdi

Bekçi maaşları ile ilgili olarak sosyal medyada ortaya atılan iddialara EGM tarafından açıklama getirdi. Çarşı ve mahalle bekçilerinin taban maaşlarına bakıldığında, öğrenim durumu, gösterge ve ek göstergelerine göre diğer devlet memurlarına ödenen taban aylıklarıyla aynıdır. Farklılıklar ise, emniyet hizmetleri sınıfına ödenen fazla çalışma ücreti ve tayın bedelinden kaynaklanmaktadır. Son durumda, göreve yeni başlayan bekar lise mezunu çarşı ve mahalle bekçisinin maaşı 4.527 TL, lisans mezununun maaşı ise 4.534 TL'dir şeklinde açıklama yapıldı.

2020’de Bekçi Maaşları

Yeni yılda bekçi maaşlarında artış olması bekleniyor. Buna göre 2020 itibari ile memur maaşlarına yapılan yüzde 4+4 zam sonrasında memurlar yeni yılın ilk yarısında maaşlarını yüzde 4 zamlı alacak olup bu doğrultuda lise mezunu bir bekçiye 4.063 TL, lisans mezunu bir bekçi ise 4.164 ile 4.576 TL arasında maaş alması bekleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
deniz
deniz - 2 yıl Önce

ben hemen bekçi oluyorum

Huseyin çolak
Huseyin çolak @deniz - 2 yıl Önce

Varsa dayın olursun. Yok amcam var diyorsan o olmuyor. 2 senedir giriyorum yazılı basarili parkur derece 40-41 sn ama mulakatta eliyorlar.