Astsubay Maaşları

Astsubay, Türk silahlı kuvvetlerde emir-komuta zinciri, eğitim, sevk, bakım ve muharebe gibi çeşitli görevleri yerine getiren er ve er başlardan kıdemli Silahlı kuvvetler rütbesidir

Astsubay Maaşları

Astsubay, Türk silahlı kuvvetlerde emir-komuta zinciri, eğitim, sevk, bakım ve muharebe gibi çeşitli görevleri yerine getiren er ve er başlardan kıdemli Silahlı kuvvetler rütbesidir.6 Farklı Astsubay rütbesi bulunmaktadır.

Astsubay Rütbeleri: Astsubay Kıdemli Başçavuş Astsubay Başçavuş Astsubay Kıdemli Üstçavuş Astsubay Üstçavuş Astsubay Kıdemli Çavuş Astsubay Çavuş Astsubay olabilmek için öncelikle Astsubay Hazırlama & Meslek Yüksek okullarından yüksek puanlarla mezun olmak gerekiyor.

Türkiye’de astsubay alımı yapan Meslek Yüksek okulları şöyledir:

  • Kara Kuvvetleri Komutanlığı Astsubay Meslek Yüksek Okulu
  • Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu
  • Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu
  • GATA Sağlık Astsubay Meslek Yüksek Okulu
  • Bando Astsubay Hazırlama ve Meslek Yüksek Okulu

Astsubay Olmanın Yararları ve Aldıkları Ücret ?

Astsubay olmanın aslında çok büyük avantakları bulunmaktadır. Astsubaylar aylık ortalama olarak 6640 TL almaktadırlar. En düşük Astsubay Maaşı ise 3.740 TL ve en yüksek Astsubay Maaşları ise 9.530 TL dir. Genellikle kısa dönem askerlik yapmak isteyen üniversite mezunu askerlerimiz uzun dönem astsubaylık yaparak askerliği bitene kadar bu ücreti alabilir. Astsubay olan bir üniversite mezunu için bu ücret epey yüksek ve hayatına başlangıç yapmak için oldukça önemlidir. Hem astsubaylık yapan askerler kalacak yer ve yemek parası vermeden para kazanmış olurlar. Ayrıca 4 yıllık üniversite mezunu astsubaylar, subay rütbesini haiz olduklarında albay rütbesine kadar yükselmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2021, 20:25
YORUM EKLE