Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel alımı ilanı yayımlandı. Az önce yayımlanan ilana göre Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 10 kişilik boş kadro ile sözleşmeli personel alımı yapacağını bildirdi. Bu kapsamda Bakanlık Bilgi Teknolojileri, Genel Müdürlüğü bünyesine istihdam edilmek üzere sölü / uygulamalı sınav ile Sözleşmeli Bilişim Personeli Alımı yapılacak.

Alım Yapılacak Kadrolar Neledir?

 • 1 Kıdemli Yazılım Geliştirme Uzmanı,
 • 1 Kıdemli Sistem Uzmanı,
 • 1 Kıdemli Yazılım Geliştirme Uzmanı,
 • 1 Kıdemli Bilgi Güvenliği Uzmanı,
 • 3 Yazılım (Back-End) Geliştirme Uzmanı,
 • 2 Yazılım (Front-End) Geliştirme Uzmanı,
 • 1 CBS Yazılım Geliştirme Uzmanı,

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Kültür ve Turizm Bakanlığı sözleşmeli personel alımı için adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikler aranacak. Ayrıca,

 • Fakültelerin dört yıllık bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği ve endüstri mühendisliği bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
 • (b) bendinde belirtilenler dışında kalan dört yıllık eğitim veren fakültelerin mühendislik bölümlerinden, fen-edebiyat, eğitim ve eğitim bilimleri fakültelerinin, bilgisayar ve teknoloji üzerine eğitim veren bölümleri ile istatistik, matematik ve fizik bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak, (Bu kısımda belirtilen bölüm mezunları aylık brüt sözleşme ücret tavanının 2 katı için başvuru yapabilirler)
 • Yazılım, yazılım tasarımı ve geliştirilmesi ile bu sürecin yönetimi konusunda veya büyük ölçekli ağ sistemlerinin kurulumu ve yönetimi konusunda ücret tavanı iki katını geçmeyecekleriçin en az 3 (üç) yıllık, diğerleri için en az 5 (beş) yıllık mesleki tecrübeye sahip bulunmak, (Mesleki tecrübenin belirlenmesinde; Bilişim Personeli olarak 657 sayılı Kanuna tabi kadrolu veya aynı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) bendi ile 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi sözleşmeli statüdeki hizmetler ile özel kesimde Sosyal Güvenlik Kurumlarına prim ödenmek suretiyle işçi statüsünde Bilişim Personeli olarak geçtiği belgelenen hizmet süreleri dikkate alınır.)
 • Bilgisayar çevre birimlerinin donanımı ve kurulan ağ yönetimi ve güvenliği hakkında bilgi sahibi olmaları kaydıyla güncel programlama dillerinden en az ikisini bildiğini belgelemek,

KPSS DETAYI NEDİR?

Kültür ve Turizm Bakanlığı personel alımı için adaylardan KPSS ve YDS şartları aranacak. Değerlendirmeler KPSS puanın %70 i ve YDS puanın %30 u ele alınarak yapılacaktır.

Bu kapsamda adaylardan 2020 yılında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSSp3 puan türünden en az 70 puan almış olmak şartı aranacak. Ancak KPSS Puanı olmadan yapılacak başvurularda kabul edierek adayların puanu 70 olarak ele alınacak ve YDS puanı 0 olarak değerlendirilecektir.

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

Kültür ve Turizm Bakanlığı kamu personeli alımı başvuruları 17 Mayıs 2021 tarihi ile başlayacak olup en geç 31 Mayıs 2021 tarihine kadar gerçekleştirmeleri gereklidir. Adaylar başvurularını sadece elektronik ortamda Kariyer Kapısı https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresinden gerçekleştirmeleri gereklidir.

İLANIN TAM METNİ