Sağlık Bakanlığı 2024 yılı İŞKUR aracılığı ile yayımlanan ilana göre 600 kişilik kadro ile Klinik Destek Elemanı alımı yapılacak. Hastane'de görev yapacak adaylar için  en az lise mezunu olan adaylardan Türkiye Geneli hastanelerde görevlendirilmek üzere Bakanlık bünyesine alınacak adaylar için başvurular sona eriyor. Henüz başvuru yapmayan adaylar Hala İŞKUR üzerinden başvurularını gerçekleştirebilecekler.

Peki Hastane Klinik Destek Elemanı alımı başvuru şartları nedir? İŞKUR başvuruları nasıl yapılacak? 2024 yılı Klinik Destek Elemanı maaşları ne kadar oldu? Tüm bu detaylar hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Sağlık Bakanlığı 600 Klinik Destek Elemanı (Hastane) Alımı Şartları Sağlık Bakanlığı 600 Klinik Destek Elemanı (Hastane) Alımı Şartları

Klinik Destek Elemanı Olma Şartları Nedir?

İŞKUR yapılan başvurularda genel olarak " T.C. Vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum olmamak, 18 yaşını tamamlamış olmak, Son başvuru tarihi itibari ile 40 yaşından büyük olmamak, herhangi bir sağlık sorunu olmamak" şartları aranacak.

Klinik Destek Elemanı ( Hastane ) Alımı Özel Şartları:

- Ortaöğretim kurumlarının sağlık hizmetleri alanı - Hemşire yardımcılığı, Ebe yardımcılığı, Sağlık bakım teknisyenliği dalının birinden mezun olmak şartı aranacak.

Klinik Destek Elamanı Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak alımlar için Klinik Destek Elemanı görevleri merak ediliyor. İşte Hastanede görev yapacak personelin Madde Madde Klinik destek elamanı görevleri;

  • Hastanede teknik cihazların bakımı ve kullanım için uygun hala getirme,
  • Hastaların uygun görüldüğü şekilde birimler arası transferini sağlamak,
  • Hastane görevlililerinin ve bir üst seviyedi personelin istediği yasal görevleri yerine getirmek,
  • Sağlık personelinin belirttiği şekilde hastanın bakımını ve temel ihtiyaçlarını karşılamasında yardımcı olmak,
  • Hasta tahlillerini laboratuvarlara götürüp geri getirilmesini sağlamak gibi görevlerden sorumlu olunacaktır.

2024 Yılı Klinik Destek Elemanı Maaşları Ne Kadar?

Hastanede görev yapmak isteyen adaylar ne kadar maaş alacaklarını merak ediyorlar.

Bakanlık bünyesinde görev yapacakların maaşları kesin olarak Bakanlık tarafından iletilmedi. Ancak Özelde çalışan Klinik Destek Elemanı maaşları 26 Bin TL den başlayıp 8 bin TL ye kadar çıkmaktadır. Kamuda çalışan Klinik Destek Elemanı ise 30.250 TL civarında maaş almaktadır.

  • En Düşük Klinik Destek Elemanı Maaşı: 22.500 TL
  • En Yüksek Klinik Destek Elemanı Maaşı: 45.000 TL
  • Özel Sektörde Ortalama Klinik Destek Elemanı Maaşı: 26.000 TL
  • Kamuda Görev Yapan Ortalama Klinik Destek Elemanı Maaşı: 30.000 TL