Türkiye’nin ilk ve köklü havacılık kurumu olan Türk Hava Yolları’nın personel alımını duyurması ile birlikte mesleği olan ilgi de arttı. Bu noktada son zamanlarda kadın ve erkek adayların büyük ilgi gösterdiği alımlardan biri olan kabin memurluğu meslek grubu hakkında birçok faktör merak konusu oldu. En çok merak edilen konular arasında, kabin memuru olma şartları, mesleğin çalışma şartları ve maaş detayları olmakla birlikte siz okuyucular için bu konular ile ilgili detaylı bilgileri derledik.

Kabin Memuru Nedir? Ne İş Yapar?

Kabin memuru olarak isimlendirilen meslekte çalışan personeller hava taşıtlarında yolcuların güvenliği ve konforu ile ilgilenmekte aynı zamanda da ihtiyaç olduğu durumlarda pilot ve yardımcı pilotların kokpit dışında verdikleri görevleri yerine getirmektedir. Bu noktada erkek kabin memurlarına host ve kadın memurlara ise hostes denmektedir. Host ve hosteslerin görev alanı sadece mutfak bölümüne kadar olmakla birlikte kokpit içinden ya da uçak dışından sorumlu değillerdir.

Host ve hosteslerin görevleri arasında ayrıca acil durumlarda acil çıkış kapılarını açmak, yolcuların istekleri ile ilgilenmek, büfe hizmetini başlatmak gibi çeşitli görev tanımlarını kapsamaktadır.

Kabin Memuru Nasıl olunur ?

Host ve hostes mesleğini yerine getirmek ve bu alanda çalışmak için adayların THY başta olmak üzere diğer hava yolları firmalarına başvuru yapmaları ve bu başvurularda ise kurumlarından adaylardan sağlamasını istedikleri şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bunlar ise genel itibari ile ideal boy ve kiloya sahip olmak, sağlık şartları ayakta durmaya ve mesleği yerine getirmeye elverişli olmak, vücudunda herhangi görünür bir yerinde piercing, dövme gibi görsel bütünlüğü bozan unsurlara sahip olmamak ve genellikle lise ve üzeri öğrenim düzeyine sahip olmak şeklindedir.

Kabin Memuru Çalışma Şartları

İlgili başvurular sonucunda kabin memuru olarak başlayacak olan adaylar ilk olarak eğitime alınmaktadır. Bu eğitimlerin ardından işe başlayan adaylar kabin amirliğine kadar yükselebilmektedir. Meslek grubu genel itibari ile belirli bir saat düzenine göre çalışmamakta ve uçuş saatlerine göre görevlendirilmektedir. Bunun dışında ise üniforma giyme zorunluluğu bulunmakta olup çalışma ortamı ise kokpite kadar olan uçağın bölümlerini kapsamaktadır.

Kabin Memurluğunun Avantajları

Günümüzde birçok adayın merak ettiği ve talep gösterdiği mesleklerden olan host ve hosteslik adaylara birtakım avantaj sağlamakta ve bunlar da mesleğe gösterilen talebin en önemli kaynağını oluşturmaktadır.

İlk olarak ülke ülke, şehir şehir gezme olanağı sağlaması olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda verilen ücretin oldukça iyi olması, pek çok ülke görmek ve insan tanımak, gözlem ve deneyim gibi çeşitli unsurlar mesleği cazip kılabilmektedir.

2024 Kabin Memuru Maaşları Ne Kadar?

2024 yılında kabin memurlarının maaşları, çalıştıkları havayolu şirketine, deneyimlerine, uçuş saatlerine ve görev yaptıkları rotalara göre değişiklik göstermektedir.

Genel olarak:

  • Ortalama maaş:  2024 yılında kabin memurlarının ortalama maaşı aylık 37.400 TL'dir.
  • En düşük maaş: Kabin memurları aylık 21.600 TL kadar düşük maaş alabilmektedir.
  • En yüksek maaş: Deneyimli kabin memurları ve belirli rotalarda görev yapanlar aylık 62.500 TL'ye kadar yüksek maaşlar alabilmektedir.

Havayolu şirketlerine göre ortalama maaşlar:

  • Türk Hava Yolları (THY): THY'de kabin memurlarının maaşları, ortalama 40.000 - 100.000 TL arasında değişmektedir. Deneyim, eğitim ve görev yerine göre maaşlar değişiklik gösterebilmektedir.
  • Pegasus: Pegasus'ta kabin memurları ortalama 30.000 TL maaş almaktadır.
  • SunExpress: SunExpress'te kabin memurları ortalama 25.000 TL maaş almaktadır.
  • Qatar Airways: Qatar Airways'te çalışan Türk kabin memurları ortalama 30.000 TL maaş almaktadır.

Maaşı etkileyen diğer faktörler:

  • Uçuş saatleri: Uçuş saatleri arttıkça maaş da artmaktadır.
  • Yabancı dil: Yabancı dil bilen kabin memurları daha yüksek maaş alabilmektedir.
  • Görev yeri: Uluslararası rotalarda görev yapan kabin memurları, yurt içi rotalarda görev yapanlara göre daha yüksek maaş alabilmektedir.

THY Kabin Memuru Alımı Başvurusu Başladı!

Türk Hava Yolları bünyesindeki eksikliği gidermek üzere 2024 yılı Kabin Memuru alımları yapılıyor. Bu kapsamda Kadın/ Erkek adaylar içerisinden Tecrübesiz Kabin Memuru alınacak. Şartlar için aşağıdaki bağlantıyı kullanınız.

THY Kabin Memuru Alımı 2024 Devam Ediyor! Şartlar Nedir? THY Kabin Memuru Alımı 2024 Devam Ediyor! Şartlar Nedir?