ÖSYM üzerinde az önce yayımlanan ilana göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesine Ön Lisans mezunu adaylar içerisinden olmak üzere 208 Memur alımı yapılacağını bildirdi. Alımlar farklı kadrolarda ve şehirlerde yapılacak olup Başvurular sadece ÖSYM üzerinden gerçekleştirilecektir. İşin Olsa ekibi olarak sizlere KPSS 2023/7 tercih kılavuzu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı alımları hakkında detayları aktaracağız.

KPSS 2023/7 İle Ön Lisans Mezunu Kontenjan Dağılımı Nedir?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Ön Lisans mezunu 208 kişilik kadro ile;

  • 191 Büro Personeli,
  • 17 Koruma ve Güvenlik Görevlisi,

alımı yapılacak.

Başvuru İçin Hangi Şartlar Aranacak?

Adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar araacak. Bu kapsamda " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlı veya emekli aylığı almıyor olmak, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak " gibi şartlar aranacak.

KPSS Şartı nedir?

Adaylardan 2022 yılında yapılan KPSS'den Ön Lisans seviyesinde KPSSP93 puan türünden puan almış olmak şartı aranacak. Bu kapsamda herhangi bir Taban puan şartı aranmayacaktır.

Kontenjana Göre Özel Şartlar Nedir?

Adayların başvurusunda Nitelik kodları kullanılacak. Buna göre;

Koruma ve Güvenlik Görevlisi Alımı Şartları:

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’un 10 uncu maddesine göre bu kadro veya pozisyonlarda çalıştırılacak personelde aşağıdaki şartlar da aranır.

3001 Nitelik Kodu: Herhangi bir ön lisans programından mezun olmak.

Büro Personeli Alımı Şartları:

3173 Nitelik Kodu: Muhasebe, Bilgisayar Destekli Muhasebe, Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, İşletme- Muhasebe önlisans programlarının birinden mezun olmak.

3181 Nitelik Kodu:  Maliye önlisans programından mezun olmak.

3247 Nitelik Kodu:  Bilgi Güvenliği Teknolojisi veya Bilişim Güvenliği Teknolojisi önlisans programlarının birinden mezun olmak.

3248 Nitelik Kodu:  Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Bilgisayar Teknolojileri ve Yönetimi, Bilgisayar Teknolojisi, Bilgisayar Donanımı, Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri, Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri önlisans programlarının birinden mezun olmak.

3249 Nitelik Kodu:  Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Programcılığı (İnternet), Bilgisayar Programlama, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Web Teknolojileri ve Programlama, Bilgisayar Bilimleri önlisans programlarının birinden mezun olmak.

3253 Nitelik Kodu:  Bilgi İşlem, Bilgisayar Operatörlüğü, Bilgisayar Operatörlüğü ve Teknikerliği, Bilgisayar önlisans programlarının birinden mezun olmak.

3254 Nitelik Kodu:  Bilgi Yönetimi, Bilgi Yönetimi (İnternet), Bilişim- Yönetim önlisans programlarının birinden mezun olmak.

3407 Nitelik Kodu: Bilgi Teknolojileri önlisans programından mezun olmak.

3408 Nitelik Kodu: Bilgi ve İletişim Teknolojileri-Bilgisayar önlisans programından mezun olmak.

3301 Nitelik Kodu: Emlak ve Emlak Yönetimi, Gayrimenkul Yönetimi veya Gayrimenkul Yönetimi ve Pazarlama, Emlak Yönetimi önlisans programlarının birinden mezun olmak.

3319 Nitelik Kodu: Harita, Harita Kadastro, Harita ve Maden Ölçme, Harita Teknikerliği, Harita ve Kadastro önlisans programlarının birinden mezun olmak.

Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

Adaylar tercihlerini sadece ÖSYM üzerinden gerçekleştirecekler. Bu kapsamda yayımlanmış olan duyuruya göre Tercihler 23 - 29 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. tercih kılavuzlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

TERCİH KILAVUZU BURADA

TERCİH ÜCRETİ VE ANLAŞMALI BANKALAR BURADA