En Az Lise Mezunu Uzman Çavuş Alımı İçin KPSS, Boy-Kilo, Yaş ve Diğer Şartlar

Milli Savunma Bakanlığı DKK uzman çavuş( Erbaş ) alımı için ilan yayımladı. Peki kimler başvuru yapabilir? Yaş, KPSS, Boy-Kilo ve diğer şartlar nedir? Son Başvuru nedir?

En Az Lise Mezunu Uzman Çavuş Alımı İçin KPSS, Boy-Kilo, Yaş ve Diğer Şartlar

Milli Savunma Bakanlığına bağlı olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı MSB'nin personel temin sayfası olan PERTEM üzerinde yeni bir ilan yayımlayarak bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere farklı branşlarda lise, ön isans ve lisans mezunu uzman çavuş alımı yapacağını ilan etti. Bizde İşin Olsa ekibi olarak Uzman Çavuşluğa başvuru yapmak isteyen adaylar için derlediğimiz bu haberimizde sizlere başvuru şartlarıyla ilgili tüm detayları aktaracağız.

UZMAN ÇAVUŞ ( UZMAN ERBAŞ ) ALIMI ESASLARI:

Milli Savunma Bakanlığının (MSB) 2019 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına yapacağı; en az lise mezunlarından uzman erbaş temini ile ilgili tüm detaylar PERTEM üzerinde yayımlandı ve Ön Lisans mezunu ve lisans mezunu olan adaylar'da başvuru yapabilecek. MSB yayımladığı kılavuzda tüm detaylara değindi ancak başvuru şartlarının değişebileceğinide belirtti. Alım süreci başlamış olup adayların her türlü alım süreci ile ilgili gelişmelerin PERTEM üzerinden ilan edileceğini belirtti.

KPSS DETAYI NEDİR?

En az lise mezunlarının arasından alım yapılacak uzman erbaşlık ( uzman çavuş ) için adaylardan KPSS şartı aranıyor. Bir çok aday KPSS şartının askeri personel alımlarında kaldırılmasını talep etse de malesef KPSS şartı aranıyor.

Ön Başvuru yapmış adaylar sonrasında belge teslimi sırasında OSYM tarafından yapılan ve halen geçerli olan son iki yıl KPSSP3 (lisans), 2018 yılı KPSSP93 (ön lisans) ve 2018 yılı KPSSP94 (lise) puan türü sınav sonuçlarına göre adaylar müracaat edebilecektir. Adaylar; halen geçerli KPSS sonuç belgesi çıktısını sınav aşamalarında yanlarında getireceklerdir.

EN ÇOK BEŞ TERCİH YAPILACAK!

Başvuruları uygun olan adayların başvuru kabulleri ile seçim aşaması sınavları MSB Per.Tem.D.Bşk.lığında (Cebeci/ANKARA) veya daha sonradan duyuru yapılacak sınav merkezlerinde icra edilecektir. Adaylar en çok beşer tercih yapabilecektir. Sınav sonuçlarına göre değerlendirme bölümünde açıklandığı gibi sıralama yapılacak, sıralamaya giren ve nitelikleri uygun olan adaylar Dz.K.K.lığı tarafından kontenjanlara yerleştirilecektir. Seçim aşaması sınavlarında başarılı olan adaylar; diploma, bonservis, sertifika, kurs belgesi vb. ilave yetenekleri de dikkate alınarak sınıflandırma/yerleştirme işlemine tabi tutulacaklardır

YAŞ ŞARTI:

Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin ilk günü itibarıyla terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak (11 Temmuz 2014 tarihi ve sonrasında terhis olanlar) ve Müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle (01 Ocak 2019) yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş (28 yaşından gün almamış) olmak (01 Ocak 1992 tarihi ve sonrasında doğanlar) başvuru yapabileceklerdir.

BOY-KİLO ŞARTI:

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yayımlanan duyuruya göre adayların kılavuzda belirtilen Tablo 1 deki boy ve kilo oranlarına uygun olmaları gerekmektedir. Adaylarda aranan en düşük boy sınırı 164 cm., en yüksek boy sınırı 210 cm.dir. (Örneğin, 164 cm boyunda olan bir aday en fazla 72 kilo, en az 51 kilo olmalıdır.) İşte Tablo-1 şöyledir:

DİĞER ŞARTLAR NEDİR?

Yukarıda sizlere Deniz Kuvvetleri Komutanlığının bazı özel niteliklerini aktardık. Ancak adayların aşağıdaki nitelikleride taşıyor olmaları gereklidir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak
  • En az lise ve dengi okul mezunu veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak
  • Askerlik hizmetini erbaş veya er olarak yapmış veya başvurduğu esnada yapıyor olmak ve Birlik Komutanlıklarınca düzenlenecek olan nitelik belgesinde “Uzman Erbaş Olur” kararı bulunmak,
  • Askerî öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak
  • Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak,
  • Askerlik hizmetini yapmakta iken “Askerliğe Elverişli Değildir” olarak terhis edilmemiş olmak,
  • Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesinde 80 ve üzeri not almış olmak,
  • Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak

Adaylar bu niteliklerde başvurularını en geç 02 Ağustos 2019 tarihine kadar MSB personel Temiz adresi üzerinden gerçekleştirmeleri gereklidir. Başvuru kılavuzuna ulaşmak için Buraya Tıklayınız.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mutsuz
Mutsuz - 2 yıl Önce

Yaş şartı 01/01/1991 olmasını istıyoruz cok mağduruz benim gibi cok mağdur var eminim inşAllah düşer diye tahmin ediyorum hayırlısı

Mükremin
Mükremin - 2 yıl Önce

Niye korucu alimi yapmiyosunuz artik niye kandiriyorsunuz insanlari sayin bakanim aylardır bekliyoruz

Şahin pişkin
Şahin pişkin - 2 yıl Önce

Ortaokul mezunları uzman onbaşı ne zaman olacak bilginiz var mı paylaşır mısınız lütfen

Mükremin
Mükremin - 2 yıl Önce

Korucu alimi bekliyoz sayin bakanim korucu alımı nezamn yapacaksiniz yeter degilmi bekledigimiz

İbrahim arslan
İbrahim arslan - 2 yıl Önce

Sayın bakanım ilk okul mezun ları neden uzman olamıyor bir acıklama yapar sanız bunun üzerine