Milli Savunma Bakanlığı Uzman Erbaş alımı yapıyor. MSB Kuvvet Komutanlıklarına Uzman Erbaş alımı başvurusu sona ermek üzere. Bu yönde En az Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunu adaylar içerisinden Askeri Personel Alımı yapılacak. 

Peki MSB Uzman Erbaş Alımı sonuçları Ne Zaman? Sınavlar ne zaman? Sınav aşaması nedir? Gibi detayları sizlerle paylaşacağız.

777 Uzman Erbaş Alımı Kontenjanları:

Kara Kuvvetleri Komutanlığı:  105 Bakım, 177 Muhabere,

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı: 69 Elektrikçi, 35 Deniz İstihkam ( Marangoz, Kazancı, Demirci, Betoncu ), 6 Kademeci ( Oto Elektrikçi, 1 Oto Döşemeci ), 67 Mekanikçi ( Tornacı, Oksijen Kaynakçısı, Kıyı Birlikleri ), 56 Motorcu, 27 Porsun, 12 Serdümen ( Kaptan ), 3 Topçu, 27 Yara Savunma,

Hava Kuvvetleri Komutanlığı: 104 İstihkam, 12 Ulaştırma, 17 Uçak Bakım,

Başvurularda Son Gün!

MSB Uzman Erbaş alımı başvurusu Mart ayının İlk günü itibari ile başlamıştı ve en geç 14 Mart 2024 tarihi gün bitimine kadar başvuruların yapılmış olması gerekmektedir. Aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

MSB 2024 Yılı 777 Uzman Erbaş Alımı Başvurusu Bitiyor MSB 2024 Yılı 777 Uzman Erbaş Alımı Başvurusu Bitiyor

Başvurunuz Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılır?

 • İnternet üzerinden yapılacak başvurulara istinaden adaylar sınavlara planlanacak,
 • Adayların asıl başvuru işlemleri ise seçim aşaması işlemleri için sınav merkezine geldiklerinde başvuru evrakları kontrol edilerek yapılacak,
 • Başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşılan veya evraklarının eksik/yanlış olduğu tespit edilen adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.
 • Görevdeyken başvuru yapan sözleşmeli erbaş ve erlerden, değerlendirme aşamaları devam ederken (uzman erbaş temel eğitimine sevk edilmeden önce) 6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu 4’üncü maddesi gereği 7’nci hizmet yılını dolduranların adaylıkları sonlandırılacaktır.,

Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Başvurusu kabul edilen adayların seçim aşaması sınavlarına katılacakları tarih; aday başvuru miktarına göre planlama yapılarak, idarece belirlenen tarihlerde https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde tebliğ niteliğinde yayımlanmaktadır.

Ayrıca adaylara e-Posta veya cep telefonuna kısa mesaj bile başvuru sonuçları bildirilebilmektedir. Bu sebeple adayların başvuru esnasında mutlaka doğru bilgileri girmeleri gereklidir.

Buna göre Başvuruların 17 Mart 2024 tarihi ile sona ermesinden sonra sonuçların en geç 20 Nisan 2024 tarihine kadar açıklanması bekleniyor.

Sınav Seçim Aşamaları Nedir?

Başvurusu kabul edilen adaylar, sınav merkezinde aşağıda belirtilen aşamalardan geçecektir. Bakanlıkça ihtiyaç duyulacak miktarda aday sınavlara çağrılacaktır. Seçim aşamaları aşağıda belirtilen sıra ile aşamalı olarak gerçekleştirilir. Bu aşamaların birinde başarısız olan aday bir sonraki aşamaya geçemez ve başarısız sayılır.

 • Yazılı sınav, 
 • Evvrak kontrol faaliyeti,
 • Fiziki değerlendirme (Boy ve kilo standartlarının Ek-6’ya göre kontrolü),
 • Fiziki Yeterlilik Testi (Ek-7),
 • Mülakat,
 • Uygulamalı mesleki bilgi sınavı (İhtiyaç duyulan sınıf/branşlar için),
 • Sağlık kurul raporu,
 • Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması işlemleri.
Editör: Erhan İmamoğlu