Adalet Bakanlığı 2023 yılı memur personel alımı başvurusu başladı. Geçtiğimiz günlerde yayımlanmış olan ilanlara göre Adalet Bakanlığı ve bağlı olan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 2023 yılı 22 bin 43 memur personel alımı için başvuru ekranı açıldı. Söz konusu ilana göre Bakanlık bünyesine 6 farklı ilan ile farklı kadrolarda atama gerçekleştirecek. Söz konusu ilan detaylarını ve başvuru detaylarını sizlerle paylaşacağız.

22 Bin 43 Memur Personel Alımı Yapılacak Kadrolar Hangileridir?

Adalet Bakanlığı ile CTE bünyesine toplamda 22.043 Personel alacak. Alımlar Bakanlığı,

  • Personel Genel Müdürlüğü,
  • Ceza ve Tevkiefleri Genel Müdürlüğü,
  • İcra Dairesi Başkanlığı,
  • Merkez ve Taşra Teşkilatı,

birimlerine gerçekleştirilecek.

Hangi Kadrolarda Personel Alımı Yapılacak?

- 5461 zabıt Katibi,

- 2429  mübaşir,

- 1590  koruma ve güvenlik görevlisi,

- 21  işaret dili tercümanı,

- 500  Şoför,

- 127  Aşçı,

- 1180  hizmetli,

- 8647 İnfaz ve koruma memuru,

- 145 Büro personeli (ceza infaz kurumu kâtibi),

- 3 Gemi Adamı,

- 128 Hemşire,

- 60 Sağlık Memuru,

- 303 Teknisyen,

- 8 Kaloriferci,

- 484 Psikolog,

- 60 Öğretmen,

- 124 Sosyal Çalışmacı,

- 5 veteriner,

- 49 Mühendis,

- 5 Diyetisyen,

- 3 Fizyoterapist,

- 700 İcra Katibi,

- 7 İstatistikçi,

- 8 Teknikeri,

Birimine göre kontenjan dağılımına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İLGİLİ HABER: https://www.isinolsa.com/sozlesmeli-personel-alimi/adalet-bakanligi-ve-cte-2023-yili-22-bin-43-memur-personel-alimi-h44131.html

Kimler Başvuru Yapabilecek?

Adalet Bakanlığı ile CTE Personel alımında adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak. Ayrıca KPSS, Yaş ve diğer şartlar aranacak.

KPSS Şartı Nedir?

2022 yılında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden en az 70 puan almış olmak.

Yaş Şartı Nedir?

 30 veya 35 yaşını tamamlamamış olmak ( kadrosuna Göre farklılık gösterebilir ) ( Zabıt kâtibi, mübaşir, teknisyen, işaret dili tercümanı, şoför, aşçı ve hizmetli unvanları için 35 yaşını bitirmemiş olmak) ( Koruma ve güvenlik görevlisi unvanı ve İnfaz ve Koruma Memuru alımı için 30 yaşını bitirmemiş olmak,  )

Başvuru Ekranı Açıldı!

Bakanlık için beklenen heyecanlı gün geldi. Adalet Bakanlığı ile CTE bünyesine 22 bin 43 kişilik kadro ile memur personel alımı yapacak. Başvuru ekranı Bugün başlamış olup sadece online yapılacak başvurular kabul edilecektir.

BAŞVURU YAPACAK ADAYLAR İNSTAGRAMDA BULUŞTU! TIKLA SENDE KATIL

Başvuru Tarihleri: 25 Nisan - 11 Mayıs 2023

Adalet Bakanlığı ve CTE Personel Alımı Başvurusu 22 Adımda Görsel Anlatım:

BAŞVURU EKRANI: https://www.turkiye.gov.tr/adalet-is-basvuru?islem=ilan

Yukarıdaki başvuru ekranına e-Devlet şifresi ile giriş yaparak başvuru gerçekleştirilecektir. Adaylar sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

1- www.turkiye.gov.tr adresinden E-Devlet’e giriş yapınız.

2- Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak e-Devlet üzerinde oturum açınız.

3- Giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen sayfada arama kısmına “Adalet Bakanlığı İş Başvurusu” yazarak arama yaptıktan sonra ilgili sayfayı açın.

4- Personel alımına başvuru yapmak için sağ üst kenarda yer alan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayınız.

5- Yeni Başvuru butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada Adalet Bakanlığı’nın mevcuttaki aktif ilanları listelenir. Bu sayfada Zabıt Kâtibi, Mübaşir, Güvenlik Görevlisi, Teknisyen, İşaret Dili Tercümanı, Şoför, Aşçı ve Hizmetli sekmesinin karşısındaki “Başvur” butonuna tıklayınız.

6- İlan ile ilgili bilgilendirme metnini okuduktan sonra “Yukarıdaki bilgilendirme metnini okudum ve kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyiniz ve “Devam Et” butonuna tıklayınız.

7- Başvurulacak pozisyon seçimi yapıldıktan sonra “Devam Et” butonuna tıklayınız.

8- Başvurulacak pozisyon ile ilgili bilgilendirme metnini okuduktan sonra “Yukarıdaki bilgilendirme metnini okudum ve kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyiniz ve “Devam Et” butonuna tıklayınız.

9- 1. işlem adımında erkek adaylar için askerlik durumuna dair bilgiler yer almaktadır. Bilgilerin doğruluğunu kontrol edip “Kaydet ve İlerle” butonuna tıklayınız. Bu sayfada askerlik durumunuza ilişkin herhangi bir bilgi yok ise bağlı bulunduğunuz askerlik şubesi ile irtibata geçiniz. Bilgi güncellemesi yapıldıktan sonra başvuruya devam ediniz

10- 2. işlem adımında adli sicil kaydı bilgileriniz yer almaktadır. Bilgilerin doğruluğunu kontrol edip “Kaydet ve İlerle” butonuna tıklayınız.

11- 3. İşlem adımında çalışma durumunuza ilişkin bilgileri doldurunuz. Birden fazla çalışma bilgisi girilebilir. Bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra “Kaydet ve İlerle” butonuna tıklayınız.

12- 4. işlem adımında istenilen belgeler sisteme yüklenir.

13- 5. işlem adımında fotoğrafınızın yüklemesini yapınız. Fotoğraf yüklendikten sonra “İlerle” butonuna tıklayın. Fotoğrafın görünümü ortaladıktan sonra “Kaydet ve İlerle” butonuna tıklayınız.

14- 6. işlem adımında iletişim bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ediniz. Sayfada bulunan bilgilerinizde yanlışlık var ise bilgilerinizin e-Devlet sistemindeki ilgili sayfadan veya ilgili kurumdan güncelleme işlemini yaptıktan sonra başvuruya doğru bilgileriniz ile devam ediniz. İkamet adresinizi iletişim adresi olarak kullanmak istemiyorsanız “Hayır, Farklı Bir İletişim Adresi Girmek İstiyorum” seçeneğini tıklayıp, iletişim adresi olarak belirtmek istediğiniz adresi giriniz.

15- 7. işlem adımında kimlik bilgilerinizin doğruluğunu kontrol edip “Kaydet” butonuna tıklayınız.

16- 8. işlem adımında 2022 yılı lisans KPSS P3, ön lisans KPSS P93 ve ortaöğretim KPSS P94 puan türünden almış olduğunuz puanlar otomatik olarak getirilmektedir. 2022 yılında Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmeyen veya sınava girip puanı hesaplanmayan adaylar için bu alan boş gelmektedir. Bu şekilde yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaz.

17- 9. işlem adımında MEB kayıtlarında yer alan lise mezuniyet bilginiz ilgili alanlara otomatik olarak doldurulur. Lise bilgilerinizin doğruluğu kontrol ettikten sonra “Kaydet” butonuna tıklayınız. Eğer lise bilgileriniz gözükmüyorsa “Lise öğrenim bilginiz bulunmamaktadır. Sorgulama sonucunun yanlış olduğunu düşünüyorsanız başvuruda bulunacağınız lise mezuniyet bilgilerinizi beyan etmek için tıklayınız.” metninde bulunan metne tıklayarak bilgilerinizi giriniz ve “Kaydet” butonuna tıklayınız.

18. 10. işlem adımında mecburi hizmetinizin olup olmadığı, varsa mecburi hizmetinize ilişkin bilgileri doldurduktan sonra “Kaydet ve Devam Et” butonuna tıklayınız.

19- 11. işlem adımında atanmak istenilen adalet komisyonunu seçtikten sonra “Devam Et” butonuna tıklayınız.

20- 12. işlem adımında ÖSYM kayıtlarında yer alan mezuniyet bilgileriniz ilgili alanlara otomatik olarak doldurulur. Başvurunuzda kullanılmasını istediğiniz üniversiteyi seçtikten sonra “Yukarıda seçtiğim mezuniyet bilgilerim doğrudur.” seçeneğini işaretleyip “Kaydet” butonuna tıklayınız. Bu sayfada varsa daha önce mezun olduğunuz önlisans programları da listelenebilmektedir. Son mezun olduğunuz ön lisans veya lisans programını seçmeyi unutmayınız!

21- 13. işlem adımında başvuru esnasında beyanda bulunduğunuz tüm bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ettikten sonra “Yukarıdaki bilgilerimin doğruluğunu kabul ediyorum.” seçeneğini işaretleyiniz ve ardından “Başvur” butonuna tıklayınız.

22- Adalet Bakanlığı İş Başvurusu sayfasında yer alan Başvurularım kısmından başvuru durumunuzu kontrol ediniz.

23- Başvurunuzu tamamladıktan sonra “Başvuru Bilgileri” butonuna tıklayarak doldurmuş olduğunuz bilgileri kontrol edebilirsiniz. Başvurunuzda hata veya eksik olması durumunda başvuru süresi içerisinde “İptal Et” butonuna tıklayarak iptal edebilir ve yeniden başvuru yapabilirsiniz.