Yüksek Seçim Kurulu ( YSK ) ilan yayımladı. Az Önce Resmi Gazetede 17 Temmuz 2023 tarihli yayımlanmış olan memur alımı ilanına göre Yüksek Seçim Kurulu bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere Merkez teşkilatındaki eksikliği gidermek üzere 20 Seçim Uzman yardımcısı alımı yapılacak. Alımlar KPSS puanı ile gerçekleştirilecek olup başvuru süreci başladı. Peki adaylardan aranan şartlar nelerdir? Nasıl başvuru yapılacak?

Başvuru İçin Adaylardan Aranan Şartlar?

YSK memur alımında genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak. Bu yönde " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak" gibi şartlar aranacak.

Ayrıca bunun dışında adaylardan özel olarak KPSS, Yaş, Eğitim şartları aranacaktır.

KPSS Şartı Nedir?

ÖSYM tarafından 2012 veya 2022 yıllarında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSSP4 veya KPSSP5 Puan türünden en az 70 puan almış olmak şartları aranacaktır.

Eğitim Şartı:

En az dört yıllık lisans eğitimi veren Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri veya bunlara denkliği YÖK tarafından kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki öğretim kurumlarından birisinden mezun olmak.

Yaş Şartı:

Giriş (sözlü) sınavının açıldığı yılın Ocak ayının birinci günü (1 Ocak 2023) itibarıyla 35 (otuz beş) yaşını doldurmamış olması (01.01.1988 tarihinde veya bu tarihten sonra doğmuş olmak.)

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

YSK memur alımı başvurusu ilanın yayım tarihi olan 17 Temmuz 2023 tarihi ile başlamış olup en geç 10 gün içerisinde başvuru yapılmış olması gereklidir. Başvurular sadece YSK kariyer adresi üzerinden yapılacaktır.

Başvuru Tarihleri: 17 - 26 Temmuz 2023

Başvuru Adresi: https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/

İLANIN TAM METNİ