Tam da tercih zamanı gelmişken, öğrenciler hararetli bir arayışa girdiler. "Nasıl tercih yapmalıyım?" sorusuna yanıt arayanlar için, işte madde madde cevaplar:

1. Kendi Fikriniz Önemli

Tercih yaparken en önemli şey sizin fikrinizdir. Ne anneniz, ne babanız, ne arkadaşlarınız, ne de öğretmenleriniz sizin yerinize karar vermemeli. Tabi ki arada kaldığınız durumlarda fikir alabilirsiniz, ancak sırf başkaları istiyor diye istemediğiniz bir bölümü tercih etmeyin.

2. Sıralamalara Göre Tercih Yapın

Tercih listesi oluştururken puanlara göre değil, sıralamalara göre yapın. Sıralamanızın yaklaşık %25'lik yukarı kısmından başlayın ve bir o kadar da altına kadar devam edin. Bu, daha gerçekçi ve doğru bir tercih yapmanıza yardımcı olacaktır.

3. Araştırın

Tercih listenize yazacağınız okullar, fakülteler, şehirler hakkında bilgi toplayın. Kampüs nerede, fakültenizin sistemi nasıl, gideceğiniz şehrin avantajları ve dezavantajları neler? Kimse bir anda sürprizlerle karşılaşmak istemez. Hatta yemekhane ile fakültenizin uzaklığını bile hesaba katmalısınız.

4. Üniversite mi, Bölüm mü?

Bu konuda tamamen siz karar vermelisiniz. İyi bir üniversite birçok avantaj sağlayabilir, ancak okuyacağınız bölüm de hayatınızın önemli bir parçası olacak. Örneğin, Kars'ta tıp okumaktansa İstanbul'da diş hekimliği okumak sizin için daha iyi olabilir. Tercih her zaman sizin.

5. Ailenin Yanında mı, Farklı Bir Şehir mi?

Bana kalırsa, hayatta kalmayı öğrenmek, farklı deneyimler yaşamak ve daha birçok şey için bir süreliğine de olsa ailesinden ayrı yaşamak çok önemli. Üniversite, bu deneyimi kazanmak için en iyi fırsatlardan biridir.

6. Yetenek ve Zevklerinizi Göz Önünde Bulundurun

Bölümünüze karar verirken yeteneklerinizi ve zevklerinizi göz önünde bulundurun. Sevmediğiniz bir bölümde mutlaka sorunlar yaşarsınız. Yüksek puanlı bölümler gelirleri için çok tercih ediliyor olsa da, hiçbir meslek sadece para için yapılmaz. Sevdiğiniz ve yetenekli olduğunuz bir alanda başarılı olma şansınız çok daha yüksektir.