TYP Personel Alımında Değişiklik! TYP Süresi Uzatıldı!

TYP Personel alımında önemli değişiklik. TYP Çalışma süresi uzatıldı. Karar resmi gazetede yayımlandı. Detaylar haberde.

TYP Personel Alımında Değişiklik! TYP Süresi Uzatıldı!

İŞKUR üzerinden alınan Toplum Yararına Programlar kapsamında çalışmna süresi hakkında Resmi gazetede karar yayımlandı. 16 Ağustos 2023 tarihinde yayımlanmış olan Karar ile TYP Personel Çalışma süresi uzatıldı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Açıklama Yaptı!

Resmi Twitter hesabı üzerinde yapılan açıklama ile Deprem bölgesinde yaraları sarmaya, vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde kamu hizmetlerinin devamlılığını sağlamak ve vatandaşlarımızın en çok ihtiyaç duydukları anda yanlarında olmak adına tahsis ettiğimiz 50 bin kişilik Toplum Yararına Program süresini 9 ay uzatıyoruz" ifadelerini kullandı.

16 Eylül 2023 Resmi Gazete Kararı:

TOPLUM YARARINA PROGRAMLARIN YÜRÜTÜLMESİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 29/5/2022 tarihli ve 31850 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Toplum Yararına Programların Yürütülmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğe aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir.

“TYP uygulanabilecek diğer durumlar

GEÇİCİ MADDE 5- (1) 30/6/2024 tarihine kadar sözleşme ilişkisi kurulacak programlarda 5 inci maddenin birinci fıkrasında yer alan durumlara bakılmaksızın ihtiyaç görülmesi halinde kamu hizmetlerini desteklemek amacıyla TYP düzenlenebilir.

(2) Bu madde kapsamında uygulanacak TYP’lerde;

a) Bütçe tahsis tutarı 4447 sayılı Kanunun 48 inci maddesinin yedinci fıkrası kapsamında ilgili yıl için belirlenecek bütçenin yüzde otuz beşinden fazla olamaz.

b) 10 uncu maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen süre en fazla 9 ay olarak uygulanabilir.

c) Program süresinin 9 ay olarak uygulanmasına karar verilmesi durumunda 11 inci maddenin birinci, ikinci ve dördüncü fıkralarında belirtilen süreler 10 gün olarak uygulanır.

Depremden zarar gören illerde düzenlenecek programlar

GEÇİCİ MADDE 6- (1) 6/2/2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi kapsamında Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde 1/7/2023-31/12/2024 tarihleri arasında sözleşme ilişkisi kurulan/kurulacak TYP’lerde;

a) 9 uncu maddenin dördüncü fıkrası, 10 uncu maddenin beşinci ve altıncı fıkraları uygulanmayabilir.

b) 10 uncu maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen süre en fazla 9 ay olarak uygulanabilir.

c) Program süresinin 9 ay olarak uygulanması halinde 11 inci maddenin birinci, ikinci ve dördüncü fıkralarında belirtilen süreler 10 gün olarak uygulanır.”

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü yürütür.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Arife batkal
Arife batkal - 1 ay Önce

9ay caliscan. Başvurabiliyomu

Fatma Has
Fatma Has - 1 ay Önce

Devamlılık istiyoruz sonuç 9 sonunda yine işsiz boş muhtaç yaşamak istemiyoruz kadro almasak bile asgari ücret ile devamlılık istiyoruz sayın cumhurbaşkanım

Aynur Çavuş
Aynur Çavuş - 1 ay Önce

Typ nin uzatılmasının istiyoruz maduruz

Seher daş
Seher daş - 1 ay Önce

Cumhur başkanim merhamet adalet sizin elinizde artık bizleri görmemezlikten gelmeyin elimizi vijdanimiza koyup ampul olarak oyumuzu sizlere verdik bizler senin halkiniz turkiye cumhuriyet vatandasiyiz Toplum yararına typ kadro gelsin istiyoruz işimizi geri istiyoruz eve ekmek götürmek istiyoruz açiz aç cumhur başkanım belirli yaştan sonra kimse bizlere iş vermiymiyor dimdizlak ortada kaldık halimiz ne olacak

Müşeref uçar
Müşeref uçar - 1 ay Önce

Bütün illerde, de uzatılsa keşke neden kısa süreli alıyorsunuz. İnsan hayatıyla oynuyorsunuz. 9ay bir yerde sonra tekrar sil baştan. Tekrar kuraya gir çıkarsa, çalış, çıkmazsa sürün dur. İşkuru ve bu typ nin bu taksit taksit iş vermelerinden şikayetçiyim.

Arife batkal
Arife batkal - 1 ay Önce

9ay caliscan. Başvurabiliyomu

Ayfer kayık
Ayfer kayık - 1 ay Önce

Aydın sökede kurumdayım depremzede olan kurum süremiz 9 oldumu

Nuriye Ekinci
Nuriye Ekinci - 1 ay Önce

Kadro istiyoruz