Türk Silahlı Kuvvetleri Subay alımı için duyuru yayımladı. Az Önce MSB PERTEM üzerinde gelen duyuruya göre Türk Silahlı Kuvvetleri ne bağlı olan Kuvvet Komutanlıkları bünyelerindeki eksikliği karşılamak üzere farklı alanlarda Muvazzaf Subay alımı kılavuzu yayımlandı.

Söz konusu 2023 yılı Dış Kaynaktan Muvazzaf Subay alımı için toplamda 108 kişilik kadro ile kontenjan bildirildi. Bu kapsamda İşin Olsa ekibi olarak Subay Alımı hakkında detayları sizlerle paylaşacağız.

108 Muvazzaf Subay Alımı Yapılacak!

TSK Kuvvet ( Deniz, Hava, Kara ) komutanlıklarından Milli Savunma Üniversitesinin ilgili Kuvvet Komutanlıklarına Muvazzaf Subay Alımı yapılacak. Bu yönde Öğretmen ve Mühendis Sınıfı Subay alımı gerçekleştirilecektir.

Muvazzaf Subay Kimdir?

Muvazzaf Subay, 926 sayılı TSK Personel Kanunu kapsamında, en az dört yıl süreli fakülte veya yüksekokulları bitiren ve kılavuzun müteakip bölümlerinde açıklanan şartları sağlayan kadın veya erkeklerden istihdam edilen subaylardır

Kontenjan Dağılımı Nedir?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kontenjan Dağılımı:

  • 43 Öğretmen,
  • 9 Mühendis,

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kontenjan Dağılımı:

  • 24 Öğretmen,
  • 2 Mühendis,

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kontenjan Dağılımı:

  • 20 Öğretmen,
  • 10 Mühendis,

Subay Alımı Başvuru Şartları Nedir?

Dış Kaynaktan Muvazzaf Subay alımı için yayımlanan duyuruya göre adaylardan genel olarak;

" Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Askeri Okullarla ilişiği kesilmemiş olmak, Daha önce subay veya astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş veya bunların adayı veya sözleşmeli er/erbaş olarak daha önce istihdam edilmemiş olmak, Kötü şöhretli olarak bilinmemek, Herhangi bir terör örgütü üyeliği olmamak, Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak, Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmemiş veya görmüyor olmak" gibi şartlar aranacaktır.

Yaş Şartı Nedir?

1 Ocak 2023 tarihi ile Lisans mezunlarından 17 ve Lisansüstü mezunu adaylarda 32 yaşından büyük olmamak gereklidir.

Eğitim Şartı Nedir?

Öğretmen ve Mühendis sınıfı için aşağıda sizler için vereceğimiz tablolardaki en az dört yıllık eğitim veren Üniversite bölümlerinden mezun olmuş olmak gereklidir.

ALES Puan Şartı:

2019 – 2023 başvuru döneminde sınav sonuçları açıklanmış olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınav (ALES) puanı en az 70 olanlar

Yabancı Dil Sınavı Şartı:

2022 ve 2023) ve başvuru döneminde sınav sonuçları açıklanmış olan Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavından (YDS, e-YDS) en az 85 puan almış olmak.

Branşına Göre Şartlar Nelerdir?

Başvurular Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak?

TSK Subay alımı için yayımlanan ilana göre başvurular kılavuzu yayımlanması ile birlikte başlamış olup en geç 10 gün içerisinde yapılmış olması gereklidir. Sadece Online olarak yapılacak başvurular geçerli sayılacaktır.

Online Başvuru Adresi: https://personeltemin.msb.gov.tr/

Başvuru Tarihleri: En geç 22 Ekim 2023

BAŞVURU KILAVUZU

Editör: TE Bilisim