Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Perosnel Alımı ilanı yayımlandı. Milli Savunma Bakanlığı resmi inernet adresi üzerinde yayımlanan 25 Eylül 2023 tarihli ilana göre Türk Silahlı Kuvvetleri 202 yılı Dış Kaynaktan Subay alımı yapacağını belirtti. İşin Olsa ekibi olarak bu haberimizde sizlere TKS Subay alımı hakkında tüm detayları aktaracağız.

Sözleşmeli Subay Kimdir?

Sözleşmeli Subay, 4678 sayılı TSK’da İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanun; Muvazzaf Subay, 926 sayılı TSK Personel Kanunu kapsamında, en az dört yıl süreli fakülte veya yüksekokulları bitiren ve kılavuzun müteakip bölümlerinde açıklanan şartları sağlayan kadın veya erkek adaylardan istihdam edilen subaylardır.

Sözleşmeli/muvazzaf subay aday adaylarından, tüm seçim aşamalarını geçmelerini müteakip, başarı sıralaması ve yapılacak tercihler esasına göre kontenjana girenler “Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma (SUTASAK) Eğitimi”ne tabi tutulacaktır. Eğitimi başarıyla tamamlayanlar, “Teğmen” rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfıyla ilgili kursa gönderileceklerdir. Söz konusu kursu başarı ile bitirenler yerleştirildikleri Kuvvet Komutanlığında uygun kadrolara atanarak göreve başlayacaklardır.

2023 Subay Alımı Alan Dağılımı Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde Tabip ve Diş Tabibi Sınıfı Sözleşmeli/Muvazzaf ve Özel Nitelikli Beden Eğitimi Öğretmeni Muvazzaf Subay olarak istihdam edilmek üzere fakrlı alanlarda Subay alımı gerçekleştirilecek. Aşağıdaki tabloda da göreceğiniz gibi alım yapılacak alanlar şöyledir;

Dış Kaynaktan Subay Alımı Başvuru Şartları Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri yayımladığı subay alımı ilanına göre adaylardan genel olarak ve özel olarak bazı nitelikler aranacak.

Özel olarak adaylardan;

- Lisans düzeyinde mezunlar için 27 yaşından büyük olmayanlar (01 Ocak 1996 ve daha sonraki doğumlular),

- Lisansüstü eğitimini tamamlamış olanlar (Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi dahil) için 32 yaşından büyük olmayanlar (01 Ocak 1991 ve daha sonraki doğumlular),

- En Az Dört yıllık eğitim veren Yukarıdaki tabldoa belirtilen bölümlerden mezun olmuş olmak,

- Kanuni sebeplerle (öğrenim, tecil vb.) henüz askerlik yükümlülüğünü yerine getirmemiş olanlar,

- Askerlik hizmeti devam etmekte olan yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve erler,

- Askerlik hizmetinden terhis olanlar (hakkında “yedek subay olamaz”, “yedek astsubay olamaz” kararı olanlar başvuramazlar),

KPSS Şartı Aranmıyor!

Tabip ve Diş Tabibi Sınıfı Sözleşmeli/Muvazzaf Subay ve Özel Nitelikli Beden Eğitimi Öğretmeni Muvazzaf Subay aday adaylarından KPSS puanı istenmeyecek, söz konusu sınıflara müracaat edecek adaylardan MSB.lığınca yapılacak/yaptırılacak genel kültür sınavından en az 50 puan alanlar değerlendirmeye alınacaktır.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

Başvurular sadece MSB PERTEM üzerinden son başvuru tarihine kadar online olarak gerçekleştirilecektir.

Başvuru Tarihleri: 25 Eylül - 8 Ekim 2023

Başvuru Adresi: https://personeltemin.msb.gov.tr

BAŞVURU KILAVUZU