Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüklerine toplamda 499 kişilik kadro ile Sözleşmeli Gümrük Muhafaza Memuru alımı gerçekleştirilecek. 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında istihdam edilmek üzere Sözleşmeli 4/B personel alımı gerçekleştirilecek. 

Kontenjan Dağılımı Nedir?

  • 450 Erkek Gümrük Muhafaza Memuru,
  • 49 Kadın Gümrük Muhafaza Memuru,

Başvuru İçin Adaylardan Hangi Şartlar Aranacak?

Gümrük Muhafaza Memuru alımı için adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak. 

KPSS Şartı Nedir?

2022 yılında yapılan KPSS den Lisans seviyesinde P3 puan türünden en az 70 puan almış olmak, 

Eğitim Şartı:

En az dört yıllık eğitim veren fakülte ve yüksekokulların hukuk, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, iktisat, ekonomi, kamu yönetimi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, işletme, maliye, ekonometri, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, istatistik, uluslararası ticaret ve lojistik, uluslararası ticaret ve işletmecilik, uluslararası ticaret ve finans, finans ve bankacılık, gümrük işletme ile muhasebe ve finans yönetimi bölümlerinden ya da bunlara denkliği/eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının yukarıda belirtilen bölümlerinden mezun olmak,

Yaş Şartı:

Giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz yaşını doldurmamış olmak (01.01.1994 ve daha sonra doğanlar başvurabilecektir.).

Boy Şartı:

Erkeklerde en az 172 cm, kadınlarda ise en az 165 cm boyunda olmak.

Sağlık Şartı:

Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel özürlü olmadığını, psikiyatrik bir hastalığı, kişilik bozukluğu, nörolojik rahatsızlığı, şaşılığı, körlüğü, gece körlüğü, renk körlüğü, işitme kaybı, topallık, kekemelik, kas veya iskelet sisteminde hareket kısıtlılığı ve benzeri engeller bulunmadığını belirten ve “Yurdun her yerinde görev yapabilir ve silah kullanabilir” ibareli sağlık kurulu raporu almak.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

Ticaret Bakanlığının Gümrük Muhafaza Memuru alımına başvuru için süreç 22 Ocak 2024 tarihi ile başlayıp en geç 31 Ocak 2024 tarihine kadar yapılmış olması gerekmektedir. Başvurular sadece Bakanlığın Kariyer adresi üzerinden e-Devlet şifresi ile Yapılacak.

Başvuru Tarihleri: 22 - 31 Ocak 2024

Başvuru Adresi: https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr

İLANIN TAM METNİ

Gümrük Muhafaza Memuru Maaşları Ne Kadar?

Ticaret Bakanlığının Gümrük Muhafaza Memuru alımı için maaşlar 41 Bin TL olarak bildirildi. Maaş bilgisi hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

2024 Gümrük Muhafaza Memuru Maaşları Ne Kadar? Nasıl Olunur? 2024 Gümrük Muhafaza Memuru Maaşları Ne Kadar? Nasıl Olunur?