Türk Hava Yolları Yeni ilan yayımlandı. Az Önce THY resmi keriyer adresi üzerinde yayımlanmış olan duyuruya göre THY bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere bazı şartlar doğrultusunda olmak üzere 600 kişilik kadro ile Pilot aday Adayı alımı yapılacak. Pilot Alımı için adaylar bazı eğitimlere katılarak atama işlemlri gerçekleştirilecek. Ancak Adayların bazı şartları sağlıyor olmaları gerekmektedir.

600 Pilot Adayı Alımı Yapılacak!

THY tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan açıklama ile 600 Pilot alımı yapılacağı açıklanmıştı. 2024 yılı içerisinde 8000 bin personel alımı kapsamında 600 ü Pilot adayarına verilmişti. Resmi Açıklamaya ulaşmak için aşağıdaki haberi inceleyebilirsiniz

THY 2024 Yılı 8 Bin Personel Alımı Kontenjan ve Şartları? THY 2024 Yılı 8 Bin Personel Alımı Kontenjan ve Şartları?

Başvuru İçin Adaylardan Aranan Şartlar Nedir?

Yetirştirilmek üzere 2. Polot Aday Adayı alımı için adaylardna bazı genel ve özel şartlar aranacak. Buna göre;

- T.C. vatandaşı olmak veya mavi kart sahibi olmak,

- En az lisans derecesi mezunu (örgün veya açık öğretim) olmak,  *Yurt dışı üniversitelerden mezun olan adaylardan YÖK denklik belgesi istenmektedir.

•  31.12.2003 tarihinden önce ve 01.01.1994 tarihinden sonra doğmuş olmak,

- Boy uzunluğunun 160 cm’den kısa, 195 cm’den uzun olmamak ve beden-kitle endeksine (20-30 aralığında) uygun olmak,

- Askerlik hizmetini tamamlamış veya eğitim başlangıç tarihi itibari ile en az 2 yıl tecil ettirebilmeyi taahhüt etmek,

- Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak,

- Daha önce Türk Hava Yolları veya diğer kuruluşlardaki görevlerinden disiplinsizlik nedeniyle ayrılmış olmamak,

- Daha önce Türk Hava Yolları ve Türk Hava Yolları'nın iştirak şirketlerinden fesih yoluyla ayrılmış olmamak.

Yabancı Dil Şartı ve Sağlık Şartı Aranacak!

Adayların öncelikle yukarıdaki nitelikleri sağlıyor olmaları gereklidir. Sonrasında ise, THY tarafından belirtilen Yabancı Dİl Sınavlarından puan almış olmak ve Sağlık açısından Seçme süreçlerinde başarılı olan adayların, işe başlama aşamasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından kendi imkanları ile sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları gerekmektedir.

Sağlık Şartı Nedir?

Seçme süreçlerinde başarılı olan adayların, işe başlama aşamasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından kendi imkanları ile sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları gerekmektedir. (SHGM yetkili kurumdan alınmış olumlu rapor olsa bile, Türk Hava Yolları  kendi iç prosedürleri çerçevesinde ek tetkikler isteyerek veya ek sağlık koşullarına bağlı olarak adayın işe başlatılıp başlatılmayacağına karar verme hakkına sahiptir.) Adaylar Türk Hava Yolları sağlık muayenesi esnasında tıbbi özgeçmişi hakkında (ilaç kullanımı, ameliyat, doğumsal bozukluklar, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, böbrek taşı, yaralanmalar vb.) doğru beyanda bulunmak zorundadırlar. Adaylar işe başladıktan sonra tıbbi özgeçmişinde beyan etmediği hastalık tanısı tespit edilmesi durumunda uygulanacak idari sürece dair herhangi bir hak talebinde bulunamazlar.

Başvurular Başladı!

THY Personel alımı için başvuru süreci başladı. Adaylar başvurularını sadece THY kariyer adresi üzerinden gerçekleştirecekler. Bu kapsamda aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz.

Başvuru Tarihleri: 2 Şubat - 30 Nisan 2024

Başvuru Adresi: https://careers.turkishairlines.com/acik-pozisyonlar/take-off-cadet-yetistirilmek-uzere-ii-pilot-aday-adayi/6e0bb8db-0f6c-4979-9579-01a10d292581

Editör: Erhan İmamoğlu