THY ( Türk Hava Yolları ) personel alımı ilanı yayımlandı. Az Önce gelen duyuruya göre THY bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere Ön Lisans mezunu Personel Alımı yapılacak. Bu kapsamda kontenjan bilgisi ve başvuru şartları haberde.

THY Personel Alımı Kontenjan Bilgisi Nedir?

THY yayımladığı ilan ile Öğretmen Alımı yapılacak. Alımlar Flight Instructor (FI) (Uçuş Öğretmeni) herhangi bir pilot lisansının veya yetkisinin tanzimi, uzatılması veya yenilenmesi için gerekli olan uçuş eğitimini yaptırmaya yetkili pilotlardır. Bu ilan kapsamında süreci olumlu sonuçlanan adaylar Türk Hava Yolları’nın %100 iştiraki olan TAFA’da (Turkish Airlines Flight Academy) istihdam edilecektir.

Başvuru İçin Adaylardan Hangi Şartlar Aranacak?

THY Ön Lisans mezunu personel alımı için adaylardan genel olarak " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak Güvenlik Soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak, Daha önce görev yapılan Kuruluştan Disiplin cezası ile ayrılmamış olmak " gibi şartlar aranacak.

Özel Şartları Nelerdir?

  • Geçerli ATPL veya ATPL Teorik Bilgi Eğitimi Kredili (Frozen ATPL) CPL/IR lisansına sahip olmak.
  • Tahditsiz Uçuş Öğretmeni (FI) olmak. (Tahditli FI olup başvuru yapanların durumu TAFA tarafından değerlendirilir.) 
  • Aday, işe alım sürecine dahil edildiği tarihten itibaren süreçlerde başarısız olması halinde, en erken 2 yıl sonra ve işe alım kriterlerini sağlamak koşuluyla tekrar başvuru yapabilir. İhtiyaç halinde TAFA bu süreyi dikkate almaksızın adayın başvurusunu kabul edebilir.

Sağlık Şartı Nedir?

SHT-MED / EASA Part-MED şartlarına uygun güncel 1. Sınıf sağlık sertifikasına sahip olmak. (Adaylar bu şartı sağladıklarını belgeleyen sertifikayı yetkili hastanelerden kendi imkanları ile temin edeceklerdir.)

Yabancı Dil Şartı Nedir?

Lisansı SHGM tarafından onaylı uçuş ekipleri için Seviye 4, lisansı diğer ülke otoritelerince onaylı uçuş ekipleri için ICAO dil yeterliliği çerçevesinde Level 4 İngilizce dil yeterliliğine sahip olmak.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

THY Personel alımı için başvurular ilanın yayımlanması ile birlikte başladı. Son başvuru tarihi verilmemiş olup ilan süreci dolana kadar başvuru yapılacak. Başvurular 2 mart 2024 tarihi itibari ile yapılacak.

Başvuru Ekranı: https://careers.turkishairlines.com/acik-pozisyonlar/ucus-ogretmeni-fi/a9bf44d7-4207-47bc-8574-0199e0b7effc