Sermaye Piyasası Kurulu Memur alımı yapacak. 5 Nisan 2024 tarihli yayımlanmış olan memur alımı ilanına göre Sermaye Piyasası Kurulu bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere farklı alanlarda Meslek personeli Yardımcılığı giriş sınavı ile memur alımı gerçekleştirilecektir. Adaylardan aranan başvuru şartları ve KPSS şartını sizlerle paylaşıyoruz.

Başvurular Sona Eriyor!

Sermaye Piyasası Kurulu memur alımı için başvurular sona eriyor. Başvuru yapmak isteyen adaylar belirtilen niteliklere sahip olmaları gerekmekte olup henüz başvuru yapmamış olan adaylar aşağıdaki bağlantıyı ve bilgileri kullanabilirler.

Son Başvuru Tarihi: 1 Mayıs 2024

Başvuru Ekranı: https://www.turkiye.gov.tr/sermaye-piyasasi-kurulu-kariyer-kapisi-kamu-ise-alim

Başvuru Değerlendirmesi Nasıl Yapılacak?

Kurula yapılan başvurular üzerinde yapılacak inceleme sonucu, yazılı sınava katılmaya hak kazanan adaylara ilişkin Kurulun resmi internet sitesinde duyuru yayınlanacak ve adaylar sınav sonuçlarına ilişkin bilgilere Kariyer Kapısı Platformu üzerinden ulaşabilecektir. Kurulca daha önce açılan sınavlara iki kez girip de başarı sağlayamayanlar üçüncü bir sınava alınmazlar.

iki Aşamalı Sınav Yapılacak!

Giriş sınavı, yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalıdır. Giriş sınavının yazılı bölümünde başarılı olanlar, Kurul tarafından sözlü sınava tabi tutulacaklardır.

Sınav Tarihi: 25 Mayıs-26 Mayıs 2024

Sınav Yeri: Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi (Adres: Eti Mh. Yükseliş Sk. No:5. 06570 Maltepe / Ankara)

Kontenjan Bilgisi Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu bünyesindeki eksikliği gidermek üzere Ankara ve İstanbul temzilciliğinde Genel İdare Hizmetleri sınıfında olmak üzere 8. dereceli kadroya,

  • 10 Bilişim Uzman Yardımcısı,
  •  20 Uzman Hukukçu Yardımcısı,
  • 20 Kişi Uzman Yardımcısı,

Başvuru İçin Adaylardan Aranan Şartlar Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu memur alımı için adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikler aranacak. Buna göre " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak" şartları aranacaktır.

SPK Memur Alımı Özel Şartları Nelerdir?

Adaylardan özel olarak,

- Sermaye Piyasası Kanunu ve diğer mali yasalara göre suç sayılan bir eylem dolayısıyla aleyhine verilmiş bir hüküm bulunmamak,

- Giriş işlemleri dolayısıyla gerçeğe aykırı bilgi ve belgeler vermemek, beyanda bulunmamak,

gereklidir.

Yaş Şartı Nedir?

Yapılacak sınavın yapıldığı yılın Ocak ayının ilk günü itibari ile 35 yaşından büyük olmamak gereklidir.

KPSS Şartı Nedir?

Başvuru için KPSS den 2022 veya 2023 yıllarında yapılan Kamu personeli Seçme Sınavından en az Taban 75 puan almış olmak gereklidir.

- Uzman yardımcısı alımı için, KPSSP1, KPSSP2, KPSSP3, KPSSP25, KPSSP26, KPSSP27, KPSSP28 ve KPSSP45puan türlerinin herhangi birinden puan almış olmak,

- Bilişim Uzman Yardımcısı Alımı için ise, KPSSP1, KPSSP2 ve KPSSP3 puan türlerinin puan almış olmak,

- Uzman Hukukçu Yardımcısı alımı için,  KPSSP1, KPSSP2, KPSSP3, KPSSP4, KPSSP8, KPSSP9 ve KPSSP11 puan türlerinin puan almış olmak,

Eğitim Şartı Nedir?

Alımlar lisans mezunları içerisinden yapılacak olup, Üniversitelerin ilgili bölümlerinden en az dört yıllık eğitim veren ilgili fakültelerinden mezun olmuş olmak gereklidir.

İLANIN TAM METNİ