Emekli vatandaşların en çok merak ettiği konu maaşlarını çektikten sonra neyden kaynaklı kesinti yaşadıklarıdır. Emekli maaşınızda herhangi bir eksiklik fark ederseniz maaşınızda kesinti olduğunu anlayabilirsiniz. Peki, emekli aylığı kesintisi sorgulaması nasıl yapılır? sorusunun merak edilen cevabı makalemizde yer alıyor.

Emekli olan vatandaşlar maaşının yatacağı günü heyecanla beklemektedir. Tüm ay boyunca ihtiyaçlarını karşılamayı ve hayatlarını sürdürmeye çalışan emekli vatandaşların maaşları ellerine eksik bir şekilde geçtiğinde neyden dolayı kesinti olduğunu merak edebilirler. Bu eksiklik maaşlarda olan kesintilerle alakalıdır. Ancak kesintilerin birden fazla sebebi vardır.

Emekli Aylığı Kesintileri Neden Kaynaklanır?

  • Nafaka borcu olan ya da dava edilen emekli vatandaşların maaşlarından nafaka bedeli için az miktarda olsa el konulmaktadır.
  • Emekli olan vatandaşlar çalışmaya hala devam ediyor ise SGK tarafından destekleme prim kesintisi yapabilir.
  • Sağlık hizmetlerinde muayene ücreti, ilaç kalıtım payı ve reçeteler emekli maaşından kesilmektedir.
  • Eğer devlete borcunuz varsa ve borçlarınız icra takibi altında ise emekli aylığınızın ¼’ üne el konularak kesinti sağlanır.

Emekli Aylığı Nasıl Sorgulanır?

Eğer emekli aylığınızda herhangi bir kesinti yaşamanız durumunda yukarıda yer alan açıklamalardan kaynaklanıyor olabilir. Peki emekli aylıklarınızın kesintilerini nasıl ve nereden sorgulayacaksınız?

Emekli olan kişiler aylık kesintilerini E-Devlet üzerinden kolaylıkla sorgulayabilir. Öncelikle T.C kimlik numaranıza ile E-Devlete giriş yaparak SGK sayfasına yönlenmelisiniz. Daha sonra hizmetler bölümüne girerek hangi sigorta tipinden emekli olduğunu seçerek kesinti sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulamanızda sizlere kolaylık sağlamak için aşağıda yer alan E-Devlet üzerinden hangi sigorta tipinden emekli olduysanız sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

  • 4A (SSK): https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-kesintileri
  • 4B (BAĞ-KUR): https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-ayligi-kesintileri
  • 4C (Emekli Sandığı): https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-kesintileri