Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ) memur alımı için ilan yayımladı. Resmi gazetede 2 Aralık 2023 tarihi ile yayımlanan ilana göre SGK bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere SGM Merkez teşkilatı biriminde görevlendirilmek üzere yapılacak sözlü sınav sonucuna göre farklı alanlarda 75 Uzman Yardımcısı alımı yapılacak. Bu kapsamda yayımlanan ilana göre adaylardan aranan şartlar ve başvuru bilgisini sizlerle paylaşıyoruz.

75 Memur Alımı Kontenjan Bilgisi Nedir?

SGK yayımladığı ilana göre 13 farklı alanda olmak üzere Uzman Yardımcısı alımı gerçekleştirlecek. Bu kapsaöda Alanına göre Kontenjan Dağılımı şöyledir;

- 34 Kişi İktisat, İşletme, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararsı İlişkiler,

- 2 Kişi Endüstri Mühendisliği,

- 5 Kişi Elektronik Mühendisliği,

- 5 Kişi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği,

- 6 Kişi Bilgisayar Mühendisliği,

- 5 Kişi Yazılım Mühendisliği,

- 1 Kişi Biyomedikal Mühendisliği,

- 2 Kişi Matematik,

- 4 Kişi Hemşirelik,

- 1 Kişi Sağlık Yönetimi,

- 3 Kişi Sosyal Hizmet,

- 5 Kişi Hukuk,

- 2 Kişi İstatistik,

Başvuru İçin Adaylardan Hangi Şartlar Aranacak?

Adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki A bendindeki şartlar aranacak. Bu kapsamda " Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak " şartları aranacak.

KPSS Şartı Nedir?

Adaylardan 2022 veya 2023 yılı KPSS puanı şartı aranacak. Bu kapsamda adayların, KPSSP39 -KPSSP40 - KPSSP41-KPSSP42-KPSSP43, KPSSP3, KPSSP4, KPSS12 puan türlerinin herhangi birisinden en az 70 Puan almış olmak gereklidir.

Eğitim Şartı Nedir?

En az dört yıllık eğitim veren fakültelerin, alım yapılacak alanlarından belirtilen öğrenim dalından ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt içindeki veya yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak.(Yurtdışındaki üniversitelerin denk bölümlerinden mezun olup başvuru yapabilen adayların başvurularının değerlendirmeye alınabilmesi için E-Devlet başvurusu sırasında “Diğer Belgeleriniz” aşaması altında bulunan “Denklik Gösterir Belge” alanına ilgili dokümanı mutlaka yüklemeleri gerekir.)

Yabancı Dil Sınavı Şartı Aranacak!

ÖSYM tarafından yapılmış olan Yabancı Dil Sınavından İngilizce dilinden en az D Seviyesinde olmak üzere puan almış olmak veya buna denk kabul edilen belgeye sahip olmak,

Yaş Şartı Aranacak?

Giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak.

Başvurular Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak?

Söz konusu SGK Memur alımı başvuruları Hafta başı itibari ile başlayacak olup en geç 15 gün içerisinde başvurularını gerçekleştirmeleri gereklidir. Başvurular sadece SGK kariyer kapısı üzerinden gerçekleştirilecektir.

Başvuru Tarihleri: 4 - 20 Aralık 2023

Başvuru Adresi: https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kariyer-kapisi-kamu-ise-alim

İLANIN TAM METNİ

Editör: TE Bilisim