Sosyal Güvenlik Kurumu 341 Personel Alımı ilanı yayımladı. 25 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan ilana göre SGK bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere farklı alanlarda Sözleşmeli Personel Alımı yapacak.SGK yayımladığı ilana göre 4/B sözleşmeli personel alımı kapsamında alım yapacak. KPSS Puanı ele alınmak üzere KPSS B Grubu esas alınacak Mülakat Yapılmaksızın personel alınacak.

Peki SGK personel alımı ilanında bilmeniz gerekenler nelerdir? Kimler başvuru yapabilecek? Detaylı Kontenjan dağılımı nedir? Başvurular kime ve nasıl yapılacak? Tüm bun bilgileri İşin Olsa ekibi olarak sizlerle paylaşacağız.

341 Personel Alımı Kontenjan Dağılımı Nasıl Olacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu 341 personel alımları farklı alanlarda yapılacak. Büro Personeli, Güvenlik, Teknisyen ve Destek Personeli alanlarında alım gerçekleştirilecek.

  • 171 Destek Personeli ( 2 Sekreter, 4 Dağıtıcı, 118 Temizlik Personeli, 19 Şoför, 15 Aşçı, 7 Aşçı Yardımcısı, 4 Basit Bakım personeli, 2 Bulaşıkçı )
  • 102 Büro Personeli,
  • 59 Koruma Güvenlik Görevlisi,
  • 9 Teknisyen ( 8 Elektrik ve Elektronik, 1 Makina ),

Kimler Başvuru Yapabilecek?

341 Sözleşmeli personel alımı ilanına başvuru yapabilmek için genel ve özel niteliklerin sağlanıyor olması gerekmektedir. Genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 48. madesindeki nitelikler aranacak. Özel olarak ise, eğitim ve KPSS şartı aranacak.

Genel Şartlar Nedir?

Genel olarak " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak" gibi şartlar aranacaktır.

Özel Başvuru Şartları Nedir?

Her kontenjan için fakrlı nitelikler yer almaktadır, Ayrıca alımlar fakrlı şehirlerden gerçekleştirilecek. Öte yandan sözleşmeli personel alımları için her adaydan farklı nitelikler istenecektir. Ancak merak ettiğiniz diğer özel nitelikler şöyledir:

KPSS Puan Şartı:

Adaylardan 2020 yılında yapılan KPSS'den Lise İçin P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden en az 60 puan almış olmak gerekmektedir.

65 Yaş Şartı Var!

Bir çok aday başvurularda yaş engeline takılıyor. Ancak SGK yayımladığı personel alımı ilanında herhangi bir yaş şartı koymadı. Adayların Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlı veya emekli aylığı almıyor olmak ve 65 Yaşından büyük olmamak şartı aranacak.

Mülakatsız Personel Alımı Yapılacak!

SGK yayımladığı Kamu Personeli alımı lanında da belirttiği gibi Sözleşmeli personel alımları herhangi bir Mülakat yapılmaksızın gerçekleştirilecek. KPSS Puanı ele alınmak üzere 4/B kanunu kapsamında sözleşmeli alım yapılacağından Herhangi bir yazılı veya sözlü sınav yapılmaksızın sadece KPSS Puan sırası esas alınmak sureti ile personel alınacak.

Kontenjana Göre Özel Başvuru Şartları ve Şehre Göre Kontenjan Dağılımı:

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

SGK Sözleşmeli persone alımı başvuruları Eylül sonunda başlayacak. Bir hafta sürecek olan başvuru işlemleri Elektronik ortamda gerçekleştirilecektir.

Başvuru Tarihleri: 30 Eylül - 7 EKim 2022

Başvuru Şekli: e-Devlet üzerinden SGK Kurum Dışı Sınav Uygulaması üzerinden elektronik ortamda

BAŞVURU KILAVUZU BURADA