Sayıştay Başkanlığı memur alımı ilanı yayımlandı. Bu kapsamda Resmi gazetede 16 Haziran 2023 tarihi ile gelmiş olan ilana göre Sayıştay Başkanlığı Bazı nitelikler kapsamında bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 25 Denetçi Yardımcısı alımı gerçekleştirecek. Söz konusu ilan için adaylardan KPSS Şartı aranmayacak olup Denetçi Yardımcısı Aday adayları eleme, yazılı ve mülakat sınavına tabi tutulacaktır.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

Sayıştay Başkanlığı memur alımı başvuruları Temmuz aynda alınacaktır. Sadece Elektronik ortamda ÖSYM üzeri den başvuru alınacak. Bu kapsada Başvuru şartlarını sağlayan adyalar;

Başvuru Tarihleri: 19 - 25 Temmuz 2023 ( Geç Başvuru Günü 3 Ağustos 2023 )

Başvuru Adresi: https://ais.osym.gov.tr

Başvuru Şartları Ne Olacak?

Sayıştay Başkanlığı memur alımı için adaylardan genel olarak 657 sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şatlar aranacak. Bua göre " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bi suç hükümlülüğü olmamak" gibi nitelikler aranacak.

Yaş Şartı Var Mı?

Memur alımında yaş şartı olduğu gibi belirtilen niteliklerde ise " Eleme sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle 35 (otuzbeş) yaşını doldurmamış olmak (1 Ocak 1988 ve daha sonraki doğumlular) " başvuru yapabileceklerdir.

Eğitim Şartı:

Hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki en az dört yıllık fakülte veya yüksekokullardan birini bitirmiş olmak gereklidir.

Sağlık Şartı:

Sağlıkla ilgili, denetçilik görevini sürekli olarak yurdun her yerinde yapmasına engel bir durumu olmamak şarttır.

KPSS şartı Yok! Eleme Sınavı Yapılacak!

Denetçi Yardımcısı alımı için adaylardan herhangi bir KPSS Şartı aranmayacak olup Bunun yerine adaylara Eleme sınavı yapılacak. 

Eleme Sınavı:

a) 03 Eylül 2023 tarihinde Ankara’da yapılacaktır.

b) Saat 10.15’te başlayacaktır. Sınavın cevaplama süresi 140 dakika olacaktır. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

c) Genel Yetenek Testi, Genel Kültür Testi ve Alan Bilgisi; İktisat Testi, Maliye Testi, Hukuk Testi, Muhasebe Testi uygulanacaktır.

Ayrıca Yazılı ve Mülakat sınavıda gerçekleştirilecektir.

İLANIN TAM METNİ

Editör: TE Bilisim