Sağlık Bakanlığı 2024 yılı Sağlık Personeli Alımı ilanı yayımlandı. 2024 yılı kapsamında olmak üzere 27 Bin Personel alımı yapılacağı açıklandı. Bu yönde Personel alımı kontenjanlarının çoğunluğu Hemşire adaylarına verildi. Peki hemşire alımı şartları nelerdir? Kimler başvuru yapabilecek?

15 Bin Hemşire Alımı Yapılacak!

Sağlık Bakanlığı 2024 yılı kapsamında yayımladığı duyuruya göre;

Lise Mezunu: 2000 Hemşire

Lisans Mezunu: 13000 Hemşire

Başvuru İçin Adaylardan Aranan Şartlar Nelerdir?

Sağlık bakanlığı personel alımında genel ve özel nitelikler aranacak. Bu kapsamda adayların genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartarı sağlıyor olmaları gereklidir. Bu kapsamda " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak" gibi şartlar aranacaktır.

Özel olarak ise adaylardan KPSS ve alanına göre nitelikler aranacaktır.

KPSS Şartı Ne Olacak?

İlgili sağlık bakanlığı alımlarında KPSS şartı aranacak. Bu kapsamda 2022 yılı yapılan KPSS den lise için P94, Ön Lisans içi P93 ve Lisans için P3 puan türünden puan almış olmak gerekmektedir. 

Mesleğe Göre Özel Şartlar Ne Olacak?

Hemşire Alımı Şartı:

Lise Mezunu Şartları:

Ortaöğretim Kurumlarının Hemşirelik‐Ebelik‐Sağlık Memurluğu Alanı ‐ Ebelik‐ Hemşirelik Dalının, Hemşirelik‐Ebelik‐Sağlık Memurluğu Alanı ‐ Hemşirelik Dalının  veya Hemşirelik‐Ebelik‐Sağlık Memurluğu Alanı ‐ Sağlık Memurluğu Dalının birinden  mezun olmak. 

Lisans Mezunu Şartları:

Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Sağlık Memurluğu lisans programlarının birinden mezun olmak.

Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

Sağlık Bakanlğı KPSS 2024/5 kapsamında 15 bin Hemşire alımı için adaylar tercihlerini sadece ÖSYM üzerinden olmak üzere 21 - 28 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. tercih kılavuzu detayları aşağıdaki gibidir.

Sağlık Bakanlığı KPSS 2024/5 İle 27 Bin Personel Alımı Sona Eriyor! Sağlık Bakanlığı KPSS 2024/5 İle 27 Bin Personel Alımı Sona Eriyor!

Hemşire Alımı Taban Puanlar Kaç Olacak?

Sağlık Bakanlığı Hemşire alımında taban puanar merak ediliyor. 15 bin Hemşire alımı gerçekleştirilecek olup adayların başvuruları Lise ve Lisans seviyesinde gerçekleştirilecek. Bu kapsamda geçtiğimiz dönemlerde alınan başvurular esas alınarak;

Lise Mezunu: 87,02329 Puan İle Atama Yapıldı.

Lisans Mezunu: 61,51551 Puan İle Atama Yapıldı.

SEN KAÇ PUANLA TERCİH YAPTIN? YORUMLARA YAZ!

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN ve YENİ AÇIKLAMALAR İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİNİZ.

İşin Olsa İnstagram >>>>> BURAYA

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

Hemşire Maaşları Ne Kadar 2024? Kamu ve Özel Sektör Hemşire Maaşı Hemşire Maaşları Ne Kadar 2024? Kamu ve Özel Sektör Hemşire Maaşı

Editör: Erhan İmamoğlu