Polis Akademisi Başkanlığı Bekçi Alımı Duyurusu yayımladı.

Polis Akademisinden az önce gelen duyuruya göre 2020 Yılı 1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav duyurusu yayımlandı. Geçtiğimiz dönem alınan bekçi alımı başvurularına göre yazılı sınav tarihleri belli oldu. Sadece İstanbul ili için 400 kişilik kontenjan ile bekçi alımı yapılacak. Adaylar Yılbaşından sonra sınava katılacaklar. Ocak aşamaları Ocak ayında başlayacak olup ilk aşama yazılı sınav ile başlayacak.

YAZILI SINAV TARİHLERİ VE DETAYLARI:

Bekçi alımı için yazılı sına İstanbul'da 16 Ocak 2021 tarihi saat 14:00'da yapılacak. Adaylar sınav giriş belgelerini 07 Ocak 2021 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr internet adresinden alabileceklerdir.

2020/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavına, şahsen müracaatları alınan ve ön sağlık kontrollerini başarıyla geçerek yazılı sınava katılmaya hak kazanan adaylar alınacaktır.

SINAV DETAYLARI:

Sınavda çoktan seçmeli 5 (beş) seçenekli testlerden oluşan A ve B soru kitapçığı kullanılacaktır. 100 soruluk sınab için Sınav süresi toplamda 120 dakika olarak belirlendi.

Adaylar, nüfus müdürlüklerince verilen fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu- karekodlu geçici kimlik belgesi/ T.C. kimlik kartı talep belgesi ile sınava alınabilecektir.

Adaylar sınava gelirken yanlarında iki adet siyah uçlu kurşun kalem, silgi ve kalemtraş bulunduracaklardır.

Ayrıca adaylar sınava bandajı çıkarılmış şeffaf şişe içinde su getirebileceklerdir.Adaylar sınava, sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgelerinden birisi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı, geçerlik süresi devam eden pasaport veya sürücü belgesi) ile gireceklerdir. Sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

SINAV KONULARI NEDİR?

  • Türkçe ( Ortaöğretim düzeyi ) 20 Soru
  • Sosyal Bilgiler ( İlköğretim düzeyi ) 15 Soru
  • Fen Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15 Soru
  • Hayat Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15 Soru
  • Matematik ( Ortaöğretim düzeyi) 15 Soru
  • Genel Kültür (Ortaöğretim düzeyi ) 20 Soru

INAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Değerlendirme 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılacak olup doğru cevaplar dikkate alınarak 50 (elli) ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır. Her soru eşit puan ağırlığına sahiptir. Başarı puanı hesaplamasında;
[Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılacaktır. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecektir.

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen soru/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden hesaplanması suretiyle puanlama yapılır.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınav soruları ve cevap anahtarları 19 Ocak 2021 tarihinde https://www.pa.edu.tr ve www.meb.gov.tr ya da http://odsgm.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır.

Sınav sonuç bilgileri 15 Şubat 2021 tarihinden itibaren https://www.pa.edu.tr ve www.meb.gov.tr ya da http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinden yayımlanacaktır.

Sınav sonuçlarından haberdar olmak için İşin Olsa Mobil Uygulamasını indirerek anında haberdar olabilirsiniz. İşin Olsa İOS Mobil Uygulaması İçin BURAYA, İşin Olsa Android Mobil Uygulaması İçin BURAYA tıklayarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.