22. Dönem POMEM 10 Bin Polis Memuru Alımı Başvuruları Sona Eriyor!

Geçtiğimiz günlerde Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda 10 bin Polis memuru alımı yapılacağı belirtilmişti. Başvuruların bugüne kadar devam etmesi ile birlikte artık başvurularda son günlere gelindi. Başvuru bilgileri ve adaylardan aranan şartlar ile ilgili detaylar haberimizin devamında yer almaktadır.

22. Dönem POMEM 10 Bin Polis Memuru Alımı Başvuruları Sona Eriyor!

Polis Akademisi Başkanlığı Mart ayının başında yani 05 Mart 2018 tarihinde 10 bin kişilik kadro ile Polis Memuru alımı yapacağını belirtmişti. Daha sonradan 08 Mart 2018 tarihinde ise resmi olarak alım ilanını yayımladı ve başvuru şartları ve diğer detaylar ortaya çıktı. Başvuruların ise 12 Mart 2018 tarihinde başlamasının ardından artık başvurularda son günlere gelindi. Hala başvuru yapmamış olan adaylar ve başvuru işlemini bitirmemiş olan adaylar bir an önce başvurularını gerçekleştirmeleri şarttır. Buna göre haberimizin devamında sizlere ilan hakkında detaylı bilgi veriyor olacağız.

İLANIN DETAYLARI:

Polis Akademisi Başkanlığı yayımladığı ilanda 22. Dönem POMEM kapsamında bünyesindeki eksikliği karşılamak amaçlı 10 bin kişilik boş kadro ile Polis Memuru alımı yapacğını belirtti. 10 bin kişilik kadroya hem erkek hemde kadın adaylar başvuru yapabileceklerdir. Buna göre söz konusu ilan ile, 1000 Kadın ve 9.000 Erkek aday alınacak. Alım kadroları Lisans ve Önlisans mezunları için dağılıyor. Önlisans mezunu 1800 Erkek ve 200 Bayan olmak üzere 2 bin polis alınacak. Lisans mezunu ise 7 bin 200 Erkek ve 800 Kadın olmak üzere 8 bin Lisans mezunu alınacaktır.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİYOR VE ŞARTLAR NELERDİR?

Daha önceki haberlerimizde de 10 bni polis alım ilanı için detaylı bilgiler vermiştir. Ancak burada tekrardan aranan şartlar için detaylı bilgi veriyor olacağız. Adaylar öncelikle başvuru yapabilmeleri için Polis Akademisi Başkanlığı tarafından belirtilen nitelikleri taşımaları gerekmektedir. Bu sebeple adaylardan genel şartlar, Yaş şartı, KPSS şartı ve Eğitim şartı gibi nitelikleri taşıyan adaylar başvuru yapabileceklerdir.

Adaylardan Aranan Genel Şartlar:

Polis Akademisi Başkanlığı başvuru yapacak adaylardan genel olarak, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak, Silah Taşımasına engel olabilecek ve Silah ile Görev yapmasına hukiki bir engeli bulunmamak, Herhangi bir suç hükümlülüğü bulunmamak, Alkol Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerden tedavi görmüyor veya görmemiş olmak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında olumlu sonuç alabilmek, Kamu haklarından mahrum bulunmamak, Polis Eğitim kurumlarından çıkartılmamış olmak, Herhangi bir siyasi üyesi olmamaları ve Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamaları gerekmektedir.

KPSS Şartı:

Adaylar genel nitelikler dışında ayrıca 2016 veya 2017 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından Lisans mezunları için KPSSP3 puan türünden 60 puan ve Önlisans mezunları için KPSSP93 puan türünden en az 70 puan almış olmaları şarttır.Ayrıca Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için Lisans mezunlarından KPSSP3 puan türünden 48 puan ve Önlisans mezunları için 56 Puan şartı aranmaktadır.

Eğitim Şartı:

Yukarıda da bilgisin verdiğimiz üzere alımlar sadece Lisans mezunları ve Önlisans mezunları için geçerlidir. Buna göre adayların Lisans veya Önlisans mezunu olmaları veya YÖK tarafından onaylanmış olan yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş olmaları gerekmektedir.,

Yaş Şartı:

Yayımlanan kılavuza göre Polis Akademisi Başkanlığı adaylardan, 18 yaşını tamamlamış olmak ve 31 Aralık itibari ile erkek ve kadın adalar için 30 yaşını tamamlamamış olmaları şarttır. Yani 31 Aralık 1989 ve daha sonrası doğumlu olmuş olmak,

BAŞVURULAR SONA ERİYOR:

Adaylar başvurularına 12 Mart 2018 tarihi ile başlamasının ardından artık başvurularda son günlere gelindi. Buna göre adaylar başvurularını en geç 23 Mart 2018 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir. Başvurular son başvuru günü saat 17:00 a kadar  www.pa.edu.tr adresi üzerinden adayın e-Devlet kapısı şifresi ile giriş yapmak suretiyle ve ilgili alanların aday tarafından gerekli bilgileri doldurması şeklinde yapılacaktır.  Ayrıca Ön Başvuuru yapan adaylar Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılacak Sınav için Başvuru Ücretinide yatırmaları zorunludur.

BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER:

Başvuru sırasındaadaylardan, T.C. kimlik numarası yazılı beyanı,4 adet fotoğraf, Sabıka kaydı ( evli ise eşininde sabıka kaydı ), Yaş düzeltmesi yapanlar için yaş düzenleme belgesi, Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların Eş veya Çocuklarından, Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığınca verilen şehitlik veya vazife malullük belgesinin Kurumca onaylı örneği, Sınav ücretini yatırdıklarına dair verilen dekont, Sınav Başvuru dilekçesi, Sağlık Bilgilendirme Formunun doldurulmuş hali, Fiziki yeterlilik sınavına katılmasına engel durum olmaıdğı gösteriir belge, Eğitim seviyesini gösteriri belge, KPSS Sonuç belgesi ve Erkek adaylar için Askerlik durum belgesi ve Sınav Giriş belgeleri istenecektir.

Sınav Ücreti Ne Kadar ve Nereye Yatırılacak?

Sınav ücreti olarak 100 TL belirtilmiştir. Adaylar sınav ücretini başvuru tarihleri içerisinde Halkbank veya ATMlerden Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Türkiye Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA “22. Dönem POMEM Giriş Sınavı” isimli hesaba yatırılacaktır.  Bunun dışında İnternet bankacılığı ile yapılan ödemeler geçersiz sayılacaktır.

İşin Olsa ( www.isinolsa.com ) ekibi olarak Polis alım duyurularını sürekli olarak takip ediyor olacağız. Sizlere her zaman Mobil uygulamamız üzerinden veya Sosyal Ağlarımız üzerinden bilgilendirmelerde bulunacağız. Ancak yapılacak her resmi duyuru için www.pa.edu.tr adresini takip etmeniz gerekmektedir. 

Polis Akademisi başkanlığı Resmi Duyurusu: https://goo.gl/2AfDA8

Önlisans Mezunları için Başvuru Ekranı: https://onbasvuru.pa.edu.tr/

Lisans Mezunları için Başvuru Ekranı: https://basvuru.pa.edu.tr/

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 13:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
MUSTAFA
MUSTAFA - 6 yıl Önce

KPSS NEDEN DÜŞMEDİ

Beyza
Beyza - 6 yıl Önce

Önlisans KPSS puanı düşer mi acaba ?

NMTD
NMTD - 6 yıl Önce

alım yapıldı

yusuf
yusuf - 6 yıl Önce

o yaş şartınızı alın bi tarafınıza s.kun

alp
alp - 6 yıl Önce

almayacağınız işe birde 100 tl başvuru ücreti istiyorsunuz

Zekeriya YAŞAR
Zekeriya YAŞAR - 6 yıl Önce

Yine taleplerimiz dinlenmedi sistem başvurumuzu kabul etmiyor. 2 ayla kaçırıyorum. Ve diyorumki 2019da görüşürüz