Mayıs celbi için heyecan dorukta! 2024 sınıflandırma döneminde silahaltına alınacak yedek subay, astsubay ve er adaylarının yerleri belli oldu. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından 3 Mayıs Cuma günü erişime açılan askerlik yeri sorgulama ekranı ile artık nerede askerlik yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

E-Devlet'ten Kolayca Sorgulama:

  • Askerlik yerinizi öğrenmek için e-Devlet'e T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız yeterli.
  • "Askerlik Durumu Sorgulama" uygulamasına tıklayarak askerlik durumunuzu ve sevk tarihinizi öğrenebilirsiniz.

Sevk Tarihleri:

  • Yedek Subay/Astsubay Adayları ve Er (1'inci Grup): 16 Mayıs 2024
  • Er (2'nci Grup): 27 Haziran 2024
  • Er (3'üncü Grup): 25 Temmuz 2024

MSB DUYURUSU:

"Mayıs/Haziran ve Temmuz 2024 döneminde silahaltına alınacak yedek subay/astsubay adayları ile erlerin sınıflandırma sonuçları açıklanmıştır.
Sonuçları e-Devlet ve askerlik şubelerinden öğrenebilirsiniz."

ASKERLİK YERLERİ SORGULAMA EKRANI

Er adayları celp dönemlerini askerlik yerleri bilgisini e-Devlet üzerinden öğrenebilecek. Sisteme e-Devlet'e şifreleri ile erişim sağlayabilecek adaylar, T.C kimlik numarası ve şifreleri ile e-Devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra bedelli askerlik sınıflandırma sonuçlarını sorgulayabilecekler.

MAYIS 2024 SINIFLANDIRMA DÖNEMİ DUYURUSU

Yayımlanan duyuruda; "Seçim ve sınıflandırma sonuçları 03 Mayıs 2024 tarihinde e-Devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır. Ancak daha önceki sınıflandırma dönemlerinde sınıflandırılanlar da dahil olmak üzere yedek subay/astsubay adaylığına ayrılmış yükümlülerden, tabi oldukları celp ve sevk döneminde 7179 sayılı Askeralma Kanunu'nda belirtilen mazeretleri olmaksızın bakaya kalanlar er statüsünde askere sevk edileceklerdir. Sevk belgesini almayanlar ile aldığı halde sevk edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayanlar veya sevk belgesini aldığı halde kendisine verilen yol süresi dışında sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılanlar hakkında bakaya işlemi yapılacaktır." denildi.

ASKERLİK SEVK TARİHLERİ

Yedek subay/astsubay adayları ile erlerin sevk tarihleri ise şöyle;

Yedek Subay/Astsubay Adayları ile Er (1'inci Grup): 16 Mayıs 2024

Er (2'nci Grup): 27 Haziran 2024

Er (3'üncü Grup): 25 Temmuz 2024