Kamuya Memur alımı işlemleri başlıyor. Her yıl iki kez gerçekleştirilen Merkezi yerleştirme ile memur alımı yapılıyor. 2023 yılı 2. Tercih kılavuzu ile binlerce memur ataması yapıldı. Bu kapsamda KPSS 2024/1 tercih kılavuzu ile en az 2500 memur personel alımı yapılacak. Adayların bekledİği süreç başlıyor. 

İşin Olsa ekibi olarak sizlere KPSS 2023/2 tercih kılavuzu hakkında detayları paylaşacağız.

Kamuya 2500 Memur Alımı Yapılacak!

KPSS İkinci dönem Merkezi yerleştirme ile kamuya 2500 ve üzeri memur alımı yapılması bekleniyor.

Geçtiğimiz dönem KPSS 2023/2 ile toplamda 3742 Boş Kontenjan için kontenjanlar paylaşIlmıştı. Geçtiğimiz atamaya göre;

  • Lise Mezunu 165 Kişi,
  • Ön Lisans Mezunu 962 Kişi,
  • Lisans Mezunu 2615 Kişi,

ataması gerçekleştirildi.

21 Kontenjan Boş Kalmıştı!

KPSS 2023/2 memur atamalarında sayısal verilere göre Lisans mezunu 20 ve Ön Lisans mezunu 1 kişilik kontenjan boş kalmıştı.

KPSS 2023/2 ile 58 Puan İle Memur Atandı! 21 Kadro İse Boş Kaldı! KPSS 2023/2 ile 58 Puan İle Memur Atandı! 21 Kadro İse Boş Kaldı!

KPSS 2023/2 Kontenjan Dağılımı Nedir?

Kamuya Memur alımı kapsamında en az lise, ön lisans ve lisans mezunu adaylar içerisinden memur alımı gerçekleştirilecek. Alımlar Memur, tekniker, Mühendis, Teknisyen ve diğer kadrolarda yapılacak. Mezuniyete göre tahmini kontenjan dağılımı için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Lise Mezunu Kontenjanları: 

 Aşçı, Kaloriferci,  Memur,  Sağlık Memuru,  Sağlık Teknisyeni,  Şoför, Teknisyen,

Ön Lisans Mezunu Kontenjanları: 

Anbar memuru,ARFF Memuru,  Aşçı, Bilgisayar İşletmeni Dağıtıcı, Hizmetli, İş Makinası Sürücüsü,  İtfaiyeci, Kondoktör, Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Köprü Operatörü, Laborant, Memur, Memur ( Hat Onarım Bakım Memuru ), Muhasebeci Programcı,  Puantör, ağlık Memuru Sağlık Teknikeri,Santral Memuru, Sekreter, Şoför, Tekniker, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni,Veteriner Sağlık Teknikeri,

Lisans Mezunu Kontenjanları: 

 Anbar Memuru, Antrenör,Arpon Memuru, Arff Memuru, Aşçı, Avukat, Bilgisayar İşletmeni,Çocuk Gelişimcisi,Çözümleyici Denizcilik Sörvey Mühendisi, Dil ve Konuşma Terapisti, Diyetisyen, Eğitmen,Enformasyon Memuru, Hareket Memuru,Hazine Avukatı, Hemşire,  İstatistikçi, Kimyager, Kütüphaneci, Memur, Mimar, Muhasebeci, Mühendis, Müze Araştırmacısı,Öğretmen,Programcı,  Psikolog, Puantör, Sağlık Fizikçisi,  Sanat tarihçisi Santral Memuru, Sekreter, Sosyal Çalışmacı, Stajyer Havacılık Bilgi Yönetimi Uzmanı, Sürveyan, Şehir Plancısı, Tahsildar,  Tren Teşkil Memuru, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni,  Veteriner Hekim,  Veznedar,

SİZ HANGİ KADRO İÇİN ATAMA BEKLİYORSUNUZ? MEZUNİYETİNİZ NEDİR? YORUMLARA YAZARAK KADRO TALEPLERİNDE BULUNABİLİRSİNİZ.

Tercih Talep Toplama Süreci Başladı!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi başkanlığı tarafından yayımlanacak olan Tercih kılavuzu için talep toplama süreci başladı. Bünyesindeki eksikliği karşılamak isteyen Kamu kurumları ve Kuruluşları ilgili kontenjan taleplerini ÖSYM bildiriyor. Kurumlar en az lise, Ön Lisans ve lisans seviyesinde gerçekleştirecekler.

Talep Toplama Tarihleri: 1 Nisan - 24 Mayıs 2024

Talep Toplama Süreci nedir?

KPSS tercihleri için talepler ilgili kurumlar tarafından toplanmaktadır. Söz konusu Bakanlıklar ve Kamu Kurumları tarafından oluşturulan Boşluk ÖSYM'ye iletilir ve ÖSYM bu boşluk kapsamında KPSS 2024/1 Tercihler için kılavuz hazırlayacaktır.

KPSS 2024/1 Tercih Kılavuzu Ne Zaman Yayımlanacak!

2024 yılında yapılacak olan tercihler kapsamında adayların meraklı bekleyişi sona eriyor. Merkezi atama kapsamında;

KPSS 2024/1 Tercih Kılavuzu için Tercihler; 11 - 18 Temmuz 2024

KPSS Puanı Geçerlilik Yılı ve Taban Atama Puanları?

Merkezi atamalarda 2022 yılı KPSS Puanı kullanılacak. Bu kapsamda 2022 yılı KPSS'den Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden puan almış olmak gerekmektedir.

Taban atama puanları ise tahmini olarak;

Lise Mezunu Taban:  72,63746 Puan İle Atama

Ön Lisans Mezunu Taban  : 64,43230 Puan İle Atama

Lisans Mezunu Taban:  58,62137 Puan İle Atam

TERCİH SÜRECİNDEN VE GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİR

İşin Olsa İnstagram >>>>> BURAYA

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA