Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığından az önce son dakika olarak gelen duyuru ile KPSS 2022/2 Tercih kılavuzu yayımlandı. Kamuya 2022 2. Merkezi yerleştirme ile ile binlerce memur alımı yapılacak.

Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunlarının tercih yapableceği Tercih kılavuzu sayesine Kamuya Mülakatsız memur Alımı kapsamında binlerce memur alınacak.

Adayların 2022 yılında katıldıkları Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) için döktükleri ter karşılığı alınacak. Puanı yüksek olan adayların atanama şansı yüksek olacak.

KPSS 2022/2 Tercih Kılavuzu Yayımlandı!

ÖSYM'den daha önce de yapılan açıklama kapsamında Tercih kılavuzu Takvime göre 21 Aralık 2022 tarihi ile yayımlandı. Tercih süreci ÖSYM üzerinde başlamış olup tüm şartları sağlayan adaylar tercih yapabilecekler. 

Tercih Süresi Ne Zaman?

ÖSYM'den gelmiş olan duyuru ile Bazı Kamu kurum ve Kuruluşlarına merkezi yerleştirme işlemleri için tercihler 21 Aralık 2022 tarihi ile başlayacak olup en geç 28 Aralık 2022 tarihine kadar devam edecektir.

Tercih Ücreti Ne Kadar?

KPSS 2022/2 Tercih işlemleri için ücret alınmayacak! 

İLGİLİ HABER: https://www.isinolsa.com/memur-alimi/kpss-20222-tercih-ucreti-odenecek-mi-ucretsiz-mi-h43494.html

ÖSYM Tercih Kılavuzu Duyurusu:

KPSS-2022/2: Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Yerleştirme Yapmak İçin Adaylardan Tercih Alınması

Bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır. Adaylar, KPSS-2022/2 Tercih Kılavuzuna saat 10.30’dan itibaren aşağıdaki bağlantıdan erişebilecektir.

Adaylar tercihlerini, 21-28 Aralık 2022 tarihleri arasında yapabilecektir. Tercih işlemleri 21 Aralık 2022 tarihinde saat 10.30’da başlayacak ve 28 Aralık 2022 tarihinde saat 23.59'da sona erecektir.

Tercih işlemleri, Ek’te yer alan KPSS-2022/2 Tercih Kılavuzu kurallarına göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresi kullanılarak bireysel olarak yapılacaktır. Adayların tercih işlemleri için kılavuzu dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Kimler Tercih Yapabilecek?

Tercih kılavuzuna tercih yapacak adaylardan genel olarak 657 Dsyılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacaktır. Buna göre, 

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak,

- Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu soonuç alabilmek,

- Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, 

- 18 Yaşını tamamlamış olmak ve 65 yaşından gün almamış olmak, 

- Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlı veya emekli aylığı almıyor olmak,

gibi nitelikler aranacaktır.

KPSS Şartı Ne Olacak?

KPSS 2022/2 Tercihleri için Kamuya merkezi atama ile memur alımında 2022 yılında yapılan KPSS puanları kullanılacaktır. Bu kapsamda Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden puan almış olmak şartı aranacak.

Mülakat Yapılmayacak!

KPSS tercih kılavuzu ile yapılan atamalarda Mülakat yapılmıyor. Buna göre Değerlendirmelerde KPSS Puan sırası kullanılarak yapılan sıralama ile en yüksek puandan en düşük puana kadar sıralama ile atama yapılacak.

KPSS 2022/2 Tercih Kılavu - Nitelik Kodları ve Mezuniyete Göre tabloları: