Merkezi yerleştirme ile memur alımı tercihleri başlıyor. Yılda sadece iki kez yapılan merkezi yerleştirme ile memur alımları için 2022 yılı ilk tercihler başlıyor. Adayların merakla beklediği süreç geldi ve 2020 yılı KPSS Puanına sahip olan adaylar tercih hakkı kazanacak. İşin Olsa ekibi olarak her zaman adaylarımızın yanında olmaktan gurur duyuyoruz. Bu haberimizde de sizlere KPSS 2022/1 tercihleri hakkında bildiklerimizi aktaracağız.

KPSS 2022/1 Tercihleri Başlıyor!

2022 yılı ilk tercihler başlıyor. 2022 yılı başında da ÖSYM tarafından atama takvimi açıklanmıştı ve Söz konusu Takvime göre KPSS 2022/1 Tercih süreci 30 Haziran 2022 Perşembe günü başlıyor. Tercihler için adaylara bir haftalık süreç verilecek. Bu tarihler içerisinde tercihlerin tamamlanmış olması gerekmektedir. Sadece bazı nitelikleri sağlayan adaylar tercih yapabileceklerdir.

KPSS 2022/1 Tercih Tarihleri: 30 Haziran 2022 - 7 Temmuz 2022

Kimler Tercih Yapabilecek?

KPSS Tercih kılavuzuna göre sadece KPSS Puanı olan adaylar ilgili alımlara başvuruda bulunabilecekler. Ayrıca tercihler belli bir ücret karşılığında alınacak.

KPSS 2022/1 tercih Kılavuzu Genel Şartları Nedir?

Adaylardan genel olarak " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak" şartları aranacak. Ayrıca;

  • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlı veya emekli aylığı almıyor olmak,
  • 2020 yılında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden puan almış olmak şartları aranacak.

Tercihler Nitelik Kodlarına Göre Yapılacak!

Tercih yapacak adayların tercih edecekleri mesleki nitelikler doğrultusunda bazı şartlar aranacak. Buna göre kılavuzda belirtilen nitelik kodlarına uygun olmak zorunludur.

Memur Alımı Yapılacak Kontenjanlar Neler Olacak?

Tercih kılavuzunda alınacak memur ve personel alımı alanları yer almaktadır. En az lise seviyesinde olmak üzere tahmini olarak aşağıdaki kadrolarda memur alımı beklenmektedir.

Lise Mezunu: Vagon Teknisyeni, Şoför, Memur, Bilgisayar İşletmeni, Hizmetli, Sağlık teknisyeni, Teknisyen alımları yapılacak.

Ön Lisans Mezunu: VHKİ, Anbar memuru, ARFF Memuru, Programcı, Bilgisayar İşletmeni, Dava Takip Memuru, Enformasyon Memuru, Gişe Memuru, Ambar Memuru, İş Makinası Sürücüsü, Sağlık teknikeri, Aşçı, Hemşire, Tekniker, Sekreter, Kondoktör, Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Memur, Muhasebeci, Şoför, Teşkil Memuru alınacak.

Lisans Mezunu: Aktüer, Antrenör, Tüketici hakem heyetiraporatörü, VHKİ Kütüphaneci, Matematikçi, Memur,Sosyal çalışmacı, Mühendis, Fizikçi, Grafiker, İstatistikçi, Müze Araştırmacısı, Perfüzyonist, Psikolog, Denizcilik Sörvey Mühendisi, Sekreter, Merkezi Satınalma Uzmanı, Mimar, Astronom, Mühendis, Kimyager, Mütercim, Arpon memuru, ARFF Memuru, Kitap Patalogu, Avukat, Bilgisayar İşletmeni, Stajyer Alım memuru, Şehir Plancısı, Programcı, Veteriner hekim kadrolarında alım yapılacak.

En Az 2000 Memur Alımı Adayların Tek Beklentisi:

Memur adayları KPSS 2022/1 tercihlerinde kontenjanların oldukça yüksek tutulmasını talep ediyor. Bu kapsamda en az 2000 memur alımı bekleniyor. İşin Olsa ekibi olarak elimizden geleni yapıyoruz ve 2022 yılı ilk tercihlerinde adayların yanında olacağız.

SİZİNDE BİR BEKLENTİNİZ VARSA YORUMLARA YAZABİLİRSİNİZ!

TÜM MEMUR PERSONEL ALIMI İLANLARI BURADA