İŞKUR Kamuya Toplum Yararına Programı TYP İlanları Ne Zaman Açıklanacak?

Çalışma Bakanlığı İŞKUR üzerinden geçici süreli olarak Toplum Yararına Programı kapsamında yeni personel alımı ilanları açıklaması bekleniyor. Adaylar hastanelere, okullara ve diğer kamu kurumlarında görevlendirilecek.

İŞKUR Kamuya Toplum Yararına Programı TYP İlanları Ne Zaman Açıklanacak?

Türkiye genelinde kamu kurumları geçici süreli personel istihdam şekillerinden bir tanesi de Toplum Yararına Programı kapsamında personel alımlarıdır. Kamu hastanelerine, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara, İl Özel İdaresine, Kaymakamlıklara ve diğer kamu kurumlarına Haziran ayı içerisinde kaç typ alımı yapılacağı merak konusu oldu. Açıklanacak ilanlarda adayların hangi şartlara sahip olmaları gerekmektedir. İşte detaylar;

TYP başvuru şartları nedir?

T.C. vatandaşı olmaları, 18 yaşını doldurmuş olmaları, kamu kurumlarında çalışmalarında herhangi bir engel olmamaları, eğitim şartlarında ise örgün bir öğrenime devam etmiyor olmaları, açıköğretim bölümlerinde eğitimlerine devam edenler bu başvuruları yapabileceklerdir.

Toplum Yararına Programı ilanları ne zaman açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, İç işleri Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı üçlü protokolleri doğrultusunda okulların güvenliğinin sağlamasına, temizliğinin yapılmasına yönelik olarak 2018 yılında başlatılan istihdamlar 3 yıldır devam etmektedir. Okullarda devam edecek telafi eğitimleri Temmuz ayında da yapılmaya başlanacak. Haziran ayı itibari ile pek okullarda çalışan pek çok geçici süreli çalışanın görev süresi bitmektedir. Yeni istihdamların açıklanmasının ardından yeni eğitim ve öğretim dönemi itibari ile görevlendirmelerin yapılması bekleniyor. Buna göre Temmuz ve Ağustos ayından itibaren yeni ilanlarına açıklanmasını beklemekteyiz.

İşin Olsa

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2021, 08:22
YORUM EKLE