Jandarma Genel Komutanlığı Astsubay Alımı yapılacak. Geçtiğimiz gün yayımlanmış olan Askeri İlana göre Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere farklı branşlarda olmak üzere 1640 kişilik kadro ile Astsubay Alımı yapılacak. Jandarmanın personel alımı için başvuru süreci başlamış olup ilan hakkında detayları siz değerli okurlarımı ile paylaşacağız.

Jandarma Genel Komutanlığı yayımladığı ilana göre 2021 yılı Muvazzaf ve Sözleşmeli olarak 1640 kişilik boşluk ile Astsubay alımı yapılacak. Alımlar Lisans mezunları adaylar içerisinden yapılacak.

KADIN ERKEK ALIM YAPILACAK KONTENJANLAR:

Jandarma Genel Komutanlığı Sözleşmeli olarak, Jandarma, Personel, İkmal, Maliye, İstihkam, Bakım, Muharebe ve Bando kontenjanlarında alım yapılacak. Muvazzaf olarak ise Sağlık alanında alım yapılacak.

KPSS DETAYI NEDİR?

Sözleşmeli ve Muvazzaf olarak yapılacak Astsubay alımları için adayların KPSS puanına sahip olmaları gereklidir. Bu kapsamda Lisans mezunları için 2019 veya 2020 yılları için, Önlisans mezunları için ise adayların 2020 yılında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından en az 60 puan almış olmaları gerekmektedir.

YAŞ ŞARTI DETAYI NEDİR?

01 Ocak 2021 tarihi itibarıyla düzeltilmemiş nüfus kaydına göre; 27 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1994 ve sonrası doğanlar başvurabileceklerdir.), Lisansüstü öğrenimini tamamlamış adaylar için 32 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1989 ve sonrası doğanlar başvurabileceklerdir.), Lisansüstü öğrenimine devam eden adayların 27 yaşını bitirmemiş olması gerekmektedir. 32 yaş kriteri sadece Lisansüstü öğrenimini tamamlayan adaylar için geçerlidir.)

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Adaylardan genel olarak,

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
 • Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,
 • Daha önce çalıştığı kamu kurum ve kuruluşlarından disiplinsizlik, ahlaki nedenlerle çıkarılmamış olmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş veya sözleşmeli erbaş/er olarak görevli iken ayrılmamış veya çıkarılmış olmamak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmadığına dair beyan sunmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,
 • Hamile olmamak,

BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI!

Adaylar başvurularına Bugün ( 15 Mart 2021 ) itibari ile başladılar. Bu kapsamda başvurular en geç 28 Mart 2021 tarihi saar 23:59 a kadar yapılacak. Buna göre Başvurular sadece https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresi Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla yapılacaktır. İnternet ortamı dışında posta yoluyla veya şahsen yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

BAŞVURU ADIMLARI NEDİR?

Başvurular hakkında yaşanacak herhangi bir gelişmeden anında haberdar olmak için İşin Olsa mobil uygulamasını indirebilirsiniz.

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

BAŞVURU EKRANI

BAŞVURU KILAVUZU

Editör: TE Bilisim