Jandarma Genel Komutanlığı öğrenci alımı ilanı yayımladı. 2024 Yılı YKS yapılması sonrasında adayların Askeri okullara girebilmeleri için ilan yayımlandı. Jandarma Genel Komutanlığından gelen duyuruya göre 523 Askeri Öğrenci Alımı kapsamında Subay Alımı ve Astsubay Alımı yapılacak.

Bu kapsamda yayımlanan JAMYO ve JSGA öğrenci alımı kılavuzu için şartlar ve kontenjan bilgisi paylaşıldı. İşin Olsa ekibi olarak'ta sizlerle bu haberimizde bilgilendireceğiz.

523 Muvazzaf Subay ve Astsubay Alımı Yapılacak!

Jandarma Genel Komutanlığı resmi internet adresinde yayımlamış olduğu duyuruya göre,

 • Jandarma Genel Komutanlığı Muvazzaf Astsubay İhtiyacını Karşılamak üzere Astsubay Meslek Yüksekokulu ( JAMYO ) 283 Erkek Öğrenci ve 4 Kadın Öğrenci temini Yapacak.
 • Jandarma Genel Komutanlığı Muvazzaf Subay İhtiyacını Karşılamak üzere Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesine 200 Erkek Öğrenci temini yapacak.

olmak üzere Jandarma toplamda 523 kişilik kadrosu ile Subay ve Astsubay öğrenci temini yapacak.

Subay ve Astsubay Temini Genel Şartları Nelerdir?

Jandarma Genel Komutanlığı subay ve astsubay alımı için adaylardan genel olarak,

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
 • Evli Çovcuklu olmamak veya herhangi bir kadınla nikahsız birlikte yaşamamak,
 • 2024 yılı Ocak ayı itibari ile 21 yaşını bitirmemiş olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmasına engel olabilecek herhangi bir hukuki engeli olmamak,
 • Sağlık yönetmeliğinde belirtilen sağlık şartlarını sağlıyor olmak,
 • Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,
 • Alkol Uyuşturucu veya benzeri maddelerden tedavi görmemiş veya görmüyor olmak,
 • Terör örgütü üyeliği olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
 • 19 yaş altı adaylar için boy alt sınırı 162 santimetre, üst sınırı ise 190 santimetredir. 19 yaş ve üzerindeki adaylar için ise boy alt sınırı 164 santimetredir,
 • TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ndeki sağlık şartlarını sağlıyor olmak,

JSGA Subay Alımı YKS Şartı Nedir?

Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyduğu (Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesine sadece J.Gn.K.lığı için öğrenci temin edilecektir.) miktarda subay yetiştiren, bir yılı İngilizce hazırlık (Sınavlarda başarılı olarak kayıt yaptıran öğrenciler, İngilizce muafiyet sınavına tabi tutulacaktır. Bu sınavda başarılı olanlar doğrudan 1’inci sınıftan başlayacaktır.) olmak üzere (5) yıl lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren İçişleri Bakanlığına bağlı yükseköğretim kurumudur. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinde subay diplomasının yanısıra ulusal ve uluslararası geçerliliği olan lisans diploması da verilmektedir.

2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) aldıkları puan (Okul ve Ortaöğretim başarı puanı eklenmemiş şekliyle) esas alınarak;

(1) Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT);

- Eşit Ağırlık (EA) puanına göre başarı sıralaması en az 150.000’inci,

- Sayısal (SAY) puanına göre başarı sıralaması en az 150.000’inci,

- Sözel (SÖZ) puanına göre başarı sıralaması en az 30.000’inci sırada yer alan adayın puanını almak,

(2) Şehit veya vazife malulü eş ve çocuklarının ise yukarıda belirtilen puanların (EA, SAY, SÖZ) en az %80’ini almış olması gereklidir. [Şehit veya vazife malulü eş ve çocukları; Emniyet Teşkilatı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve TSK personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları ile 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu 21’inci maddesinin (h) ve (j) bentleri kapsamında olanların eş ve çocuklarını ifade eder. (Eşi, babası, annesi şehit veya vazife malulü olan adaylar bu maddeden faydalanabilecek, yakını (Kardeş, dede, amca vs.) şehit veya vazife malulü olanlar faydalanamayacaktır.)]

c. Temin edilecek (200) öğrencinin;

(1) %50’si (100 öğrenci) Eşit Ağırlık (EA) puan türünden (Şehit veya vazife malulü eş ve çocukları kontenjanı 5),

(2) %30’u (60 öğrenci) Sayısal (SAY) puan türünden (Şehit veya vazife malulü eş ve çocukları kontenjanı 3),

(3) %20’si (40 öğrenci) Sözel (SÖZ) puan türünden (Şehit veya vazife malulü eş ve çocukları kontenjanı 2), alınacaktır.

JAMYO Muvazzaf Astsubay Alımı YKS Puan Şartı:

(1) Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanına göre, sıralamada en az 450.000’inci sırada yer alan adayın puanını almak,

(2) Şehit veya vazife malulü eş ve çocuklarının ise yukarıda belirtilen puanın en az %80’ini almış olması gereklidir. [Şehit veya vazife malulü eş ve çocukları; Emniyet Teşkilatı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve TSK personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları ile 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu 21’inci maddesinin (h) ve (j) bentleri kapsamında olanların eş ve çocuklarını ifade eder (Eşi, babası, annesi şehit veya vazife malulü olan adaylar bu maddeden faydalanabilecek, yakını (Kardeş, dede, amca vs.) şehit veya vazife malulü olanlar faydalanamayacaktır.)]

c. Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokuluna temin edilecek (283) erkek kontenjanının %5’i (14 öğrenci), (40) kadın kontenjanının %5’i (2 öğrenci) şehit veya vazife malulü eş ve çocuklarına tahsis edilecektir.

ç. TYT sınav sonucu olmayan veya belirlenen taban puanın altında not alan adaylar değerlendirmeye alınmayacaktır.

d. Başvuru yapan adaylar TYT’den aldığı puana gö

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

Jandarma Subay ve Astsubay alımı için başvuru süreci 5 Temuz 2024 tarihi ile başlayacak olup en geç 25 Temmuz 2024 tarihinde sona erecektir. Başvurular sadece Jandarma Personel Temin adresi üzerinden yapılacaktır. Adaylar başvurularını İnternet üzerinden yapmaları gerekmekte olup şahsen veya posta yolu ile yappılacak başvurular dikkate alınmayacaktır.

BAŞVURU EKRANI

2024 Yılı JSGA Güvenlik Bilimleri Fakültesi Öğrenci Başvuru Kılavuzu

2024 Yılı Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Öğrenci Başvuru Kılavuzu